Yabancı ekonomistler Türk Lirası için ne diyor? Türk Lirası değer kaybetmeye devam edecek mi?

Türk Lirası'ndaki değer kaybı sonrası dövizin rekor yükselişinin yankıları hâlâ sürüyor. Yurtdışından da birçok ekonomist ülkemizde yaşanan bu durumu görmezden gelemedi. İşte TL için konuşulanlar...

Finans 23.11.2021 - 22:10 23.11.2021 - 22:22 Mustafa Çokyaşar

Türk Lirası'nın Dolar kuru karşısında değer kaybı yüzde 10'u aşarak tarihi bir ana tanıklık edildi. TL'nin 2021 yılının başından bu yana toplam değer kaybı yüzde 70 seviyelerini buldu. 2021 yılına 7.30 TL ile başlayan Dolar, bugün 13.50 TL'yi görerek rekor tazeledi. 

Ekonomi ile ilgili yaşanan duruma 'ekonomik kurtuluş savaşı' tanımlamasını getiren Cumhurbaşkanı, yaptığı son açıklamayla Merkez Bankası'nın faiz politikasını destekledi ve bu politikaya devam edileceğine dair net mesaj verdi.

Türkiye'deki ünlü ekonomistler ekonomideki bu durumla ilgili iç açıcı konuşmuyorlar. Peki yabancı ekonomistler ekonomimizle ilgili neler söylüyor? Türkiye'yi yakından takip eden ekonomist Robin Brooks, Timothy Ash ve Charlie Robertson konuyla ilgili düşüncelerini sosyal medya hesaplarından paylaştı, Avrupa Birliği merkezli Euronews ise bu ekonomistlerin düşüncelerini derledi.

Robin Brooks, Uluslararası Finans Enstitüsü'nde (IFF) baş ekonomist olarak görev yapıyor. Brooks'a göre Türk Lirası'nın Dolar karşısındaki gerçek değerinin 9.50 TL seviyesinde. Bugün yaşananların ise faiz indirme kararında ısrar edilmemesi durumunda 'geçici' olduğunu vurguluyor.

Timothy Ash ise ünlü br İngiliz ekonomist. Merkez Bankası'nın faiz indirimini delilik olarak yorumladı. Ekonomide bugün yaşananları siyasi baskıdan kaynaklandığını söyledi.

Türkiye'nin benzer durumu 2017-2019 yılları arasında da yaşadığını söyleyen Ash, Merkez Bankası rezervleriyle müdahalesinin o zamanlar işe yaradığını ancak şu an için müdahale araçlarının kalmadığını belirterek korkutan bir yorumda bulundu.

Son olarak Charlie Robertson ise Renaissance Capital'in küresel baş ekonomisti ve Türkiye ekonomisi ile ilgili yakından ilgileniyor.  Pakistan'ın faiz artışı ve IMF ile yaptığı anlaşma ile krizin etkilerini bir nebze olsada azalttığını söyledi ve "Erdoğan aslında, ekonomi politikaları konusunda Imran Khan'dan bazı dersler çıkarabilir" eleştirisinde bulundu.

Robertson, Dolar/TL kurunun 12 TL'nin üstünde kalacağını ve kasımda Amerika'nın aylık enflasyonunun da yüzde 7 civarı geleceği düşünüldüğünde, Türk lirasının uzun yıllar sonra gerçek anlamda en büyük değer kaybı yaşayamaya devam edebileceğini söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@