Vergi borcu olanlar dikkat! 4 gün içinde ödemezseniz iptal olacak!

7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında vergi borcunu yapılandıran vatandaşların, ilk taksitlerini ödemesi için son 4 gün kaldı. Eğer borç son güne kadar ödenmezse yapılandırma iptal edilecek.

Finans 26.11.2021 - 03:05 26.11.2021 - 03:05 Mustafa Çokyaşar

9 Haziran 2021'de yürürlüğe giren 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu'na başvurular hatırlayacağınız üzere 30 Eylül'e sonlandırılmıştı.

Yapılandırma kapsamındaki borçların gecikme zammı ve cezası ile kanuni faizi silinerek borç tutarları, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE'nin yüzde 90'ı, iki taksitle ödemede ise yüzde 50'si silindi.

Taksit fırsatını kaçırmamak isteyen kişiler vergi dairelerine koştu. Sadece SGK borcunu yapılandıranların sayısı 1 milyon 190 bin kişiye ulaştı. Bu kapsamda 61 milyar liralık borç için yapılandırma başvurusu yapıldı.  

Son gün 30 Kasım

Yapılandırılan borçların ilk taksit ödemeleri 30 Kasım'a kadar yapılmalı. Ödeme yapılmadığı duruda yapılandırma iptal olacak. İkinci taksitin son ödeme tarihi ise 31 Aralık. Yapılandırmanın avantajlarının kaybedilmemesi ve yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin ödenmesi şartı bulunuyor.

İlk iki taksitini süresinde ve tam olarak ödeyip, bir takvim yılı içinde ikiden fazla taksitini ödeyemeyen veya eksik ödeyenlerin de yapılandırması bozuluyor.

Yapılandırılmış prim borcu ödemeleri e-Devlet, SGK'nin anlaşmalı olduğu bankalar, ATM'ler, internet veya mobil bankacılık aracılığıyla yapılabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@