Uzun süredir tedavi görüyordu! Öcalan bu sabaha doğru öldü!

Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, uzun süredir tedavi gördüğü Erbil'de bir hastanede sabaha doğru öldü. Peki Osman Öcalan kimdir?

Gündem 15.11.2021 - 11:13 15.11.2021 - 11:13 Ali Parim

En son TRT Kürdi'de 2019 İstanbul ara yerel seçimini değerlendirmesiyle uzun süre tartışma konusu olan terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, Erbil'de tedavi gördüğü hastane saat 04.30'da öldü.

Osman Öcalan'ın, temmuz ayında felç geçirdiği iddia edilmişti. Welat Osman, babasının sağlık durumunun bir süredir kötü olduğunu, geçirdiği beyin felci nedeniyle hareket kabiliyetini ve konuşma yetisini tümden kaybettiğini dile getirmişti. Ayrıca Osman Öcalan'ın uzun süredir Erbil'de bir hastanede koronavirüs tedavisi gördüğü iddiaları da gündeme gelmişti. 

osman öcalan trt kürdi

OSMAN ÖCALAN KİMDİR?

 PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, 1958'de Şanlıurfa'da dünyaya geldi. 1978 yılında Libya'da eğitim gördükten sonra terör örgütü PKK'ya katıldı. 1986'da PKK'nın merkez komitesine, 1990'larda ise PKK'nın üst düzey komitesine katılarak PKK'nın sözde kumandan muavini oldu. Ancak 1992'de iki ana Iraklı Kürt partisiyle (KDP ve KYB) ateşkes anlaşması imzaladıktan sonra PKK tarafından hapsedildi.

1994 yılında bir PKK'lı terörist ile evlenmek için terör örgütünden ayrıldı. Daha sonra tekrar terör örgütü PKK'ya katılan Öcalan, 2004 yılında tekrar terör örgütünden ayrıldı.

Osman Öcalan, terör örgütü PKK'nın Güneydoğu'da gerçekleştirdiği saldırılarda emir veren isimler arasındaydı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@