Uzmanlar uyardı: Sosyal medya psikolojik sorunları tetikliyor! Estetik yaptırmak isteyen kişilerin sayısı arttı

Sosyal medyanın günden güne daha da yaygın bir hale gelmesi ile birlikte filtreler de gün güzüne çıktı. Sosyal medya platformlarında kullanılan filtrelerin psikolojik sorunları tetiklediği ortaya çıktı. İşte detaylar...

Uzmanlar uyardı: Sosyal medya psikolojik sorunları tetikliyor! Estetik yaptırmak isteyen kişilerin sayısı arttı

Sosyal medya uygulamalarının zaman içinde yaş fark etmeden daha da yaygın bir hale gelmeye başlaması pek çok vatandaşın da bu uygulamalara bağlı yaşamasına neden oldu. Özellikle "güzelleştirme filtresi" adı başlığında pek çok filtrenin kişilerin güzellik algısının değişmesine neden olduğu belirlendi.

Filtreler ya da photoshoplar ile birlikte kendilerini olmadıkları bir görünüme sokmaya çalışan pek çok kişinin zaman içinde kendi beğenmediği ortaya çıktı. Kendi görünümüne bu filtreler nedeniyle yabancılaşan pek çok kişi ise soluğu estetik doktorlarında aldı.

Uzmanlar uyardı: Sosyal medya psikolojik sorunları tetikliyor! Estetik yaptırmak isteyen kişilerin sayısı arttı - Resim : 1

ESTETİK YAPTIRAN KİŞİ SAYISI ARTTI!

Sosyal medyada bir bakıma kanaat önderi konumunda olan ve yüksek takipçi sayısına sahip pek çok kişi TV'lerde görülen kişilerden daha da ünlü olmaya başladı. Telefonlarda her an ulaşılabilen ve her anına şahit olduğumuz bu ünlüler ise zamanla büyük bir hayran kitlesine ulaştı.

Bu kişilerin hayatlarının içinde yaşayan ve belki de istedikleir hayata sahip olan bu ünlüleri sürekli izleyen kişilerde zaman zaman bunalım durumlarının görüldüğü ortaya çıktı. Bu bunalımın yanı sıra ise güzellik algısında büyük bir değişim yaşandı.

Kemerli burunlar, düşük gözler, yuvarlak yüzler güzelliğin aksine bir kusur gibi görülmeye başladı. Bunun nedeni ise estetik doktorları tarafından çıkan filtreler olarak verildi. Filtreler ile bambaşka bir görünüme sahip olan kişilerin estetik doktorlara giderek "beni bu görünüme kavuştur" dedikleri ortaya çıktı.

Uzmanlar uyardı: Sosyal medya psikolojik sorunları tetikliyor! Estetik yaptırmak isteyen kişilerin sayısı arttı - Resim : 2

LÜTFEN BENİ BUNA BENZETİN!

Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş'ın Cumhuriyet'e verdiği röportaja göre, insanlar kendilerini sosyal medyada oldukça farklı bir şekilde gösterme arzusu ile filtre ve photoshop kullanıyorlar. Sosyal medyada kendi fotoğraflarının olmadığı kişilerin bile olduğunu dile getiren Akbaş, bunların kişilik çatışmasına neden olduğunu açıkladı.

İşin daha da büyüyerek bazı kişilerin sosyal medyada gördükleri fotoğraflara benzemeye çalıştıklarını Akbaş şu sözler ile ifade etti; “Birçok insan bize sosyal medyada kullandığı fotoğraflar ile müracaat ediyorlar. Photoshoplu fotoğrafını gösterip, ‘hocam lütfen beni buna benzetin’ diyorlar. Kendini photoshop ile istediği gibi yapmış, burnunu, çenesini, kulağını, saçını ve her şeyini değiştirmiş, kendi kafasına göre sanal bir kendi oluşturmuş. O sanal oluşturduğu kendisini de bizden yapmamızı istiyor. Böyle bir şey olmayacağını bilsinler. Her insanın yüz yapısı, iskeleti ve deri yapısı farklıdır. Plastik cerrah ihtiyaçlara göre olabilecekler örtüsünde mutlaka bir şey yaparak özgüveni tamir edecek estetik ameliyatlar ile o insanları daha olumlu bir noktaya getirebilir belki ama bunu photoshop programlardan yaparak 'ben böyle istiyorum' demek gerçeklikten kopmaktır. Dolayısıyla o insanların mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürmesi mümkün değildir”

Bu konu ile ilgili bir çalışmanın yapılması gerektiği pek çok uzman tarafından konuşulurken, yakın zamanda Norveç'te filtrelerin bu sebeplerden dolayı yasaklandığı akıllara geldi.