Uzlaştırmacı Nasıl Olunur? Başvurusu, Şartları

Uzlaştırmacı olmak için hangi koşulların sağlanması gerek? Kimler nasıl uzlaştırmacı olur? Ne kadar maaş alırlar nasıl çalışırlar?

Uzlaştırmacı Nasıl Olunur? Başvurusu, Şartları

Uzlaştırmacı olmak için Adalet Bakanlığı’nın yetki verdiği eğitim kurumlarından ders almak gerekir. Söz konusu eğitim kurumlarından alınan ders toplam 48 saat olmalıdır. Bu 48 saatlik derslerin en az 36 saati boyunca teorik bilgilerin işlenmesi gerekir. Kalan 12 saatlik eğitim kısmı bölümle ilgili pratik yapmakla ilgilidir. Alınan eğitimler sonucu kişi Uzlaştırmacı sertifikası almaya hak kazanır. Uzlaştırıcı sertifikasının geçerlilik süresi toplam 2 yıldır. 2 yılın sonunda tekrar eğitim alınması gerekir. Kişi bu süre boyunca uzlaştırmacı görevini yapabilir.

Uzlaştırmacı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzlaştırmacı başvurusunun yapılması işlemi internet üzerinden gerçekleşir. İnternet sitesine girerek gerekli adımların takip edilmesi gerekir. Başvuru yapan kişinin bilgileri ve fotoğrafı istenir. Uzlaştırmacı başvurusu yapmak için izlenecek adımları şu şekilde listelenir.

• İnternet tarayıcısından uzlastirmaci.uyap.gov.tr adresini aratın.

• Açılan sayfada bulunan giriş yapma seçeneğine tıklayın.

• Giriş yapmak için e-Devlet ile giriş yap, e-imza ile giriş yap ya da m-imza ile giriş yap seçeneklerinden birini seçin. Eğer hiçbiri bulunmuyorsa e-Devlet şifresi almanız gerekir. Bu şifreyi PTT şubelerine giderek temin edebilirsiniz.

• Giriş yaptıktan sonra sicil başvurusunun 1. adımı karşınıza gelir. Bu adımda bulunan “Sicil Başvurusu Formu” seçeneğine tıklayın.

• Açılan sayfada kişisel bilgileriniz otomatik bir şekilde yazılı olur. Bu sayfada dolduracağınız kısım görev ve meslek bölümüdür. Buradaki boşluğa küçük harf kullanarak mesleğin ilk dört harfini yazın. Çıkan sonuçlar içinden mesleğinizi seçin. Uzmanlık alanı kısmının doldurulması zorunlu değildir. İsteğe göre uzmanlık alanınızı yazabilirsiniz. İşlemler bittikten sonra sayfanın altında bulunan “devam et” butonuna tıklayın.

• 2. adım olarak fotoğraf yüklemeniz istenir. Yükleyeceğiniz fotoğrafın son 6 ay için çekilmiş olması zorunludur. Ayrıca fotoğrafın yüksekliği 1024px ve genişliği 768px şeklinde ayarlanmalıdır. Bu sayfada bulunan “fotoğraf yükle” butonuna tıklayın. Belirtilen kriterlere uyan bir fotoğrafınızı seçin. Fotoğraf yükleme işleminin devam etmesi için “fotoğrafı kaydet” butonuna tıklayın. Fotoğrafın yüklenmesinden sonra “fotoğrafınız başarıyla yüklenmiştir” yazacaktır. Sonra devam et butonuna tıklayın.

• 3. adım olarak adres bilgileri ve iletişim bilgileri istenir. Bu sayfada yer alan il, ilçe, adres, posta kodu, e-posta, telefon ve cep telefonu bilgilerini yazın. Daha sonra sayfanın altında yer alan “devam et” butonuna tıklayın.

• 4. adım olarak dosya alma durumu ve tercihler bölümü gelir. Buradan uzlaştırmacı sicilini aldığı halde dosya almak isteyen kişiler için bir seçenek bulunur. Bu kişilerin “dosya almak istemiyorum” seçeneğini seçmesi gerekir. Dosya almak isteyen adayların “dosya almak istiyorum” seçeneğine yönelmesi gerekir. Bununla birlikte ilgili üç seçim yerinden zorunlu Ağır Ceza Mahkemesi seçilir. Daha sonra sayfanın altında yer alan “devam et” butonuna tıklayın.

• 5. adım olarak başvuru özeti ve tamamlama bölümü gelir. Bu kısımda bilgileri son bir kere kontrol etmeniz gerekir. Gözden geçirilen bilgilerde bir sorun yoksa tüm bilgilerin doğru olduğunu belirten kutucuğa bir tik atın.

• İşlem tamamlandığında başvuru talebinizin alındığına dair küçük bir pencereyle bildirim gelir. Bu bildirimden sonra başvuru işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Uzlaştırmacı Olma Şartları Nelerdir?

Uzlaştırmacı olmanın şartları mesleği yerine getirmek için sağlanmalıdır. Uzlaştırmacı olacak kişi şu şartları yerine getirmelidir.

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

• Uzlaştırmacı eğitimini gerektiği gibi tamamlamak

• Bir suç işlememek ya da bir suçtan hüküm giymemiş olmak

• Hukuk fakültesinden ya da hukuk fakültesi dersi veren bir yerden mezun olmak (iktisat, siyasi bilgiler, idari bilgiler, maliye, polis akademisi)

• Kişi eğer bir avukatsa baroya kayıtlı olmak