Üniversite Baraj Puanı Düştü! PMYO Polis Alımı TYT Taban Puanı Düştü Mü?

Polis Akademisi Başkanlığı 2021 PMYO taban puanı kaç? Polis olmak için TYT'den kaç puan almış olmak gerek? Kimler polis olabilir? Lise mezunu polis alımı başvuruları neler?

Kamu Haberleri 12.08.2021 - 15:18 12.08.2021 - 15:19 Mustafa Karagöz

Lise mezunu olup polis olmak isteyenler için süreç başlıyor. 2021 yılı PMYO başvuruları için duyuru yayımlanırken kılavuzda adayların sağlamaları gereken şartlar da bir bir açıklandı. Kılavuzun yayımlanmasının ardından ise üniversite baraj puanlarına dair çok önemli bir karar alındı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınan onaylanan karar ile 2021 yılına mahsus olmak ise baraj puanları düşürüldü. Baraj puanlarının düşürülmesinden sonra PMYO taban puanlarında bir değişiklik olup olmadığı merak ediliyor. 

PMYO TABAN PUANLARI DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?

PMYO 2021 Polis Memuru adayı öğrenci alım ilanı Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlandı. 

Duyuruda liseden mezun olan öğrencilerin asgari TYT taban puanını sağlamaları durumunda PMYO için başvuru yapabilecekleri açıklandı. TYT taban puanına dair başvuru şartında "Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (250.000) ham taban puan ve üzeri puan alanlar" ifadesi yer aldı. 

PMYO duyurusunun yayımlanmasından sonra alınan ünversite baraj puanlarının düşürülmesi, puanı düşük olan adayların heyecanlanmasına neden oldu. Peki TYT taban puan şartı değişti mi?

Polis Akademisi Başkanlığı'nın web sitesinde ilan edilen PMYO Başvuru Kılavuzunda herhangi bir değişiklik olmadı. Kurum ayrı ek bir duyuru da yayımlamadı. İlan edilen ilk şartlar başvurular için halen geçerli. Bu kapsamda polis memuru olmak isteyen lise mezunu adaylar TYT'den en az 250.000 ham puana sahip olmak zorundalar. 

POLİS OLMAK İÇİN GEREKLİ DİĞER ŞARTLAR

PMYO kapsamına polis adayı olmak isteyen öğrenciler için sağlanmasıo gereken ilk iki şart; Türk vatandaşı olmak ve lise mezunu olmak. Temel iki şartın ardından adayların sağlamaları gereken diğer şart ise yaş şartı. PMYO başvurusunda bulunacak adayaın 18 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla (01 Ocak 2021) 26 yaşından gün almamış olmaları gerejiyor. Yani ilana 1 Ocak 1996 ve 1 Ekim 2003 tarihleri arasına oğanlar başvuru yapabilecekler. 

Kadın adayların en az 162 cm, erkek adayların ise 167 cm boyunda olmaları isteniyor. 

PMYO Polis Memuru adayı öğrenci alım ilanlarında yer alan diğer şartlar ise temel koşullardan oluşuyor. Tüm koşulları sağlayan kadın ve erkek adaylar başvurularını 13 Ağustos il 27 Ağustos tarihleri arasında yapacaklar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@