Uçakla seyahat edecekler dikkat! Uçak biletlerine zam mı geliyor? İlk sinyal verildi!

Artan akaryakıt fiyatlarının ardından uçak biletlerinin zamlanacağı yönünde ilk sinyaller de geldi. Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, bu durumun sürdürülemez olduğunu ifade etti.

Finans 25.11.2021 - 17:41 25.11.2021 - 17:42 Ali Parim

Son günlerde artan dolar kuru nedeniyle akaryakıt fiyatları da sık sık zamlanırken, havayolu şirketleri de uçak biletlerine zam yapılacağı sinyallerini vermeye başladı. Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, giderlerin karşılanması iiçn fiyatların en az yüzde 300 artması gerektiğini ifade ederek, zam yapmadıklarını ancak bunun da sürdürülebilir olmadığını vurguladı.

Geçiğimiz yıl Mayıs ayının sonunda yakıtın varil fiyatının 35,3 dolar olduğunun bugün ise 80 doların üstüne çıktığına dikkat çeken Nane, "Yüzde 131 oranında bir değişim var. Dolar 6,81 iken bugün 11,99’larda, buradaki değişimler de yüzde 70’lerin üzerinde. Toplam Dövize bağlı değerlerde hem döviz hem emtianın etkisi yüzde 300’leri buluyor." ifadelerini kullandı.

Gelir ve giderleri karşılaştırdıklarında yüzde 300 oranında artış yapılması gerektiğini belirten Nane, "Artış var mı? Yok. Biz hala eski fiyattan maksimum tavan fiyatı olan 499’dan satıyoruz. Bu sürdürülebilir bir durum değil." diye konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@