TYP nedir, kimler TYP'den faydalanabilir, TYP'li maaşları ne kadar?

Birçok kamu kuruluşu, TYP yani 'Toplum Yararına Programlar' kapsamında personel istihdam edeceğini duyuruyor. Peki TYP nedir, kimler TYP'den faydalanabilir ve TYP kapsamında çalıştırılan personeller ne kadar maaş alır?

Kamu Haberleri 14.11.2021 - 23:06 14.11.2021 - 23:06 Ali Parim

İŞKUR tarafından uygulanan TYP programı sayesinde birçok vatandaş, kamuda geçici de olsa istihdam olanağı buluyor. Birçok kamu kuruluşu TYP kapsamında personel ihtiyacını karşılıyor. Örneğin bu dönem içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı, okullara 10 bin civarında TYP'li temizlik personeli alımı yapmayı planlıyor. Peki TYP nedir, kimler TYP'den faydalanabilir, TYP'liler ne kadar maaş alır? 

İlk olarak TYP nedir sorusunun yanıtıyla başlayalım... Biraz önce de ifade ettiğimiz gibi TYP, İŞKUR tarafınan uygulanan bir program. Bu programla, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amaçlanıyor.

KİMLER TYP'DEN FAYDALANABİLİR?

TYP'den faydalanabilmeniz için ilk olarak İŞKUR'a kayıtlı olmanız gerekiyor. Ayrıca 18 yaşından büyük olmanız, emekli ve malul aylığı almıyor olmanız, öğrenci olmamanız, çalışma sonucu elde edilen hane gelirinizin net asgari ücretin 1,5 katını aşmaması şartları aranıyor. 

TYP ALIMLARI NASIL OLUYOR?

Alım sürecinde 'noter kurası', 'liste yöntemi' ya da 'yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi' olmak üzere üç farklı yol izleniyor. bu üç yöntemden hangisinin uygulanacağına  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü karar veriyor.

Ayrıca iki farklı liste belirleniyor.  Kadınlar, 35 yaş üstü bireyler, engelliler, eski hükümlüler ve terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar, birinci listeye dahil ediliyor. 

TYP'LİLER NE KADAR MAAŞ ALIYOR? 

Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) kapsamında işe girenlere asgari ücret düzeyinde maaş ödeniyor. Çalışanlar, TYP uygulamasıyla haftada 45 saat çalıştırılıyor ve en fazla 9 ay istihdam ediliyor. Ancak 9 ay bittikten sonra 3 ay beklenerek yeni bir programdan faydalanılabiliniyor. 

TYP HANGİ ALANLARDA UYGULANMAKTADIR?

TYP kapsamında istihdam edilenler, çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, vadi ve dere ıslahı, erozyon engelleme çalışmaları kapsamında görevlendiriliyorlar. 

TYP ile ilgili daha kapsamlı bilgiye İŞKUR sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@