TYP Geçici İşçi Alımı Başvuruları! Güvenlik, Temizlik, Şoför Alımları Başladı Mı?

İŞKUR aracılığıyla TYP kapsamında gerçekleştirilmesi beklenen geçici işçi alımlarının ne zaman yapılacağı, ilanın hangi tarihte duyurulup başvuruların hangi tarihte alınacağı açıkladı mı? Yazımızda...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Türkiye geneli on binlerce işsiz vatandaş geçici süreli İŞKUR İş İlanlarının ne zaman yayımlanacağını merak ediyor. Toplum Yararına Program kapsamında yapılması beklenen alımlara dair son gelişmeleri ve ilanlara başvuruda bulunacak olanlardan talep edilecek 2021 yılı şartlarını derledik. 

TYP İŞÇİ ALIMLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

TYP kapsamında 2021 yılı içinde çok kısıtlı alımlar yapıldı. Bazı kurum ve kuruluşlar belli kadrolardan personel alımı yaparken bu alımlar zorunlu ihtiyaçlar için gerçekleştirildi. 2021 yılına dair esas alımların ise yeni sürecin tam anlamıyla kesinlik kazanmasıyla yapılması bekleniyor. Tam açılma sürecinin ne kadar devam edeceği, vaka artışla yeni dalga ve yeni bir tam kapanma endişesi alımlar için temkinli davranılmasına neden  oluyor. 

typ

Aşılama oranlarının istenilen seviyelere ulaşması ve günlük vakaların belli bir noktada kontrol altında tutulması ile birlikte yeni alım ilanlarının gelmesi öngörülüyor. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı'nın önümüzdeki süreçte çok sayıda güveblik ve temizlik personeli alımı yapması bekleniyor. Ziya Selçuk okulların açılması için tedbirlerin artırıldığını ve okulların açılması için kararlı olduklarını vurguladı. Eğer Bakan Selçuk'un ifade ettiği gibi okullar açılırsa binlerce kişilik ilanlar yayımlanacak. 

TYP işçi alımları kapsamında toplu ilanların yayımlanması için öngörülen tarih ise Ağustos ayının ikinci yarısı ile Eylül ayının ilk dönemleri gösteriliyor. 

Ayrıca tam açılma sürecine dair devamlılık kararı açıklanırsa belediye başkanlıkları, hastaneler, valilikler, kaymakamlıklar ve bakanlıklar gibi kurumların ihtiyaçları doğrultusunda çok sayıda pozisyonda personel alımı yapması bekleniyor. Ancak kapanmaya dair bir karar çıkması durumunda ise kurumların personel alımlarını erteleyecekleri tahmin ediliyor. 

TYP İŞÇİ ALIMLARI HANGİ KADROLARDA OLACAK?

İŞKUR üzerinden ilan edilen ve İŞKUR üzerinden istihdam gerçekleştirilen TYP personellerinin görev alanları bellidir. Vatandaşlar aşağıda yer alan kadrolardan birinden işe girerler ve bu alanda görev yaparlar. 

Çevre temizliği

Kamusal altyapının yenilenmesi

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması

Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması

Ağaçlandırma

Park düzenlemeleri

Vadi ve dere ıslahı

Erozyon engelleme çalışmaları

typ2

KİMLER TYP İŞÇİ ALIM İLANLARINA BAŞVURU YAPABİLİR?

TYP Geçici İşçi alım ilanlarına başvuru şartları temel koşullardan oluşur. İŞKUR sitesinden ilanlar için başvuru yapacak adaylara bir açıklama yaptı. İlgili bilgilendirme açıklamasında TYP İşçi Alım İlanlarına "İŞKUR'a kayıtlı işsiz vatandaşların, 18 yaşını tamamlamış olanları, emekli, malul maaşı almayanların, öğrenci olmayanların" başvuru yapabileceğini ilan etti. 

HABERİ PAYLAŞ: