Türkiye'deki tüm illerde geçerli olacak! Türkiye Kart ne zaman çıkacak?

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, Türkiye Kart ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Gülten, Türkiye Kart'ın çıkacağı tarihi de müjdeledi.

Gündem 13.11.2021 - 11:14 13.11.2021 - 11:14 Mustafa Çokyaşar

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, Lara Posta Kargo Dağıtım Müdürlüğü ve Lara PTT Müdürlüğünün açılışı için geldiği Antalya'da Türkiye Kart ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin her ilinde toplu ulaşımda kullanılabilecek Türkiye Kart'ın yakında hizmete sunulacağını belirten Gülten, şu anda belediyelerle görüşüldüğünü ve birçok belediye ile anlaşıldığını söyledi.

Gülten, konuyla ilgili "Birçok ilde öğrencilerimiz Antalya'dan aldığı ulaşım kartını İstanbul'da kullanamıyor. İstanbul'dan kart alıyorsunuz, Hakkari'de o kartla biniş yapamıyorsunuz. Vatandaşımız günübirlik bir şehre gittiğinde dahi o ilin özel toplu ulaşım kartını almak zorunda. Yıllardır her sene milyonlarca liralık kart çöpe gidiyor. Biz bunun önüne geçmek istiyoruz. Türkiye'de ortak bir altyapı tanımladık. Tüm belediyelerimizi davet ettik ve hemen hemen hepsinden olumlu yanıt aldık. Birçoğuyla sözleşmelerimizi imzaladık."  ifadelerini kullandı.

Gülten, zaman içinde sözleşmeleri imzalayarak, teknik entegrasyonu başlatacaklarını, ilk sözleşme imzaladıkları Konya'da teknik entegrasyonun bitmek üzere olduğunu bildirdi. Gümüşhane ile de sözleşme imzaladıklarını, Trabzon ile sözleşme imzalama aşamasında olduklarını anlatan Gülten, İstanbul'da Marmaray, yeni havalimanı, buralarda da Türkiye Kart entegrasyonuna başlandığını duyurdu.

1-2 ay içinde Türkiye Kart hazır olacak

Entegrasyonu başlanan hatlarda 1-2 ay içinde Türkiye Kart'n aktif olacağını da açıklayan PTT genel müdürü, bazı illerdeki ücret toplama sistemlerinin altyapısının zayıf olduğunu ve yenileme yapması gerektiğini belirtti. Ancak yüzde 90'ında böyle bir ihtiyaç olmadığından dolayı sistemin çok hızlı şekilde Türkiye geneline yayılacağı öngörülüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@