Türkiye'deki tüm döviz büroları kepenk indirdi! Döviz büroları ne zaman açılacak? Neden eylem yapıyorlar?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Resmi Gazete'de geçtiğimiz ay yayımlanan döviz büroları yakından ilgilendiren yeni kararlarını duyurmuştu. Bu değişikliğe tepki gösteren döviz büroları Türkiye Yetkili Müesseseler Platformu'nun çağrısıyla bugün tüm Türkiye'de kepenk indirdi.

Gündem 04.11.2021 - 14:52 04.11.2021 - 15:15 Mustafa Çokyaşar

Döviz büroları, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yönetmlikte yaptığı değişikliği protesto etmek için bugün saat 11:45’te kepenkleri indirdi.

Geçen ay yapılan Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre  A grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye şartı 5 milyon liradan 10 milyon liraya, B grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye şartı ise 1 milyon liradan 5 milyon liraya çıkarıldı. Söz konusu düzenlemeyle ayrıca döviz alım satımlarında kimlik tespiti de zorunlu hale getirildi.

Türkiye Yetkili Müesseseler Platformu, eylemle ilgili “Türkiye’deki tüm döviz büroları hukuksuz yönetmeliğe karşı kepenk indiriyor” mesajını yayınlayarak döviz bürolarını eyleme katılmaya davet etti.

Platform Temsilcisi Ulaş Çabuk, Bloomberg HT yayında yaptığı açıklamada, eylemin nedeni olarak "Düzenlemenin tekrar ele alınmasını talep ediyoruz. Bu yönde itirazlarımız olacak. Yürütmeyi durdurma kararı aldırmaya çalışacağız. Sektör birlik içerisinde yürütmeyi durdurmak için Danıştay'da dava açmayı düşünüyor. Sektör olarak tamamen göz ardı edildik. Bu düzenleme için bizim görüşlerimiz alınabilirdi. Bu düzenleme Türkiye'deki yetkili müesseselerin sonunu getirecek bir düzenleme. Yürütme durdurulmazsa ben 2022 sonunda şirketimi kapatmak zorunda kalacağım" ifadelerini kullandı.

Döviz almak ya da satmak isteyen vatandaşlar bu protesto nedeniyle bankaları tercih etti. Döviz bürolarının bu eylemi yalnızca 4 kasım için geçerli. Döviz büroları 5 Kasım Cuma itirabariyle normal çalışmaya devam edecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@