Ayvalık Sarımsaklı’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 7 Yer

Ayvalık Küçükköy beldesine bağlı Sarımsaklı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın en iyi kumuna sahip plajı ve ayrıca dünyanın en temiz 2’nci plajı seçildikten sonra dünya ve ülke gündemine oturmuştu.

Türkiye 04.04.2020, 00:38 07.09.2020, 23:07
Ayvalık Sarımsaklı’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 7 Yer

Ayvalık Küçükköy beldesine bağlı Sarımsaklı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın en iyi kumuna sahip plajı ve ayrıca dünyanın en temiz 2’nci plajı seçildikten sonra dünya ve ülke gündemine oturmuştu. Bu duyuru yapılmadan önce de tatilcilerin gözdesi konumunda olan Sarımsaklı, Türkiye’nin en eski halk plajlarından birisine sahiptir ve turizmin ülkemizde büyümesine önayak olması itibariyle de önemli bir konuma sahiptir.

Son dönemlerde tatilcilerin en sık tercih ettiği bölgeler arasında yer alan beldedeki Sarımsaklı otel fiyatları her bütçeye uygun nitelikte olması itibariyle de dikkat çekiyor.

Oldukça sıradışı bir tarihi olan, gizem dolu hikayelere konu Sarımsaklı sadece deniz ve kumdan ibaret değil. Bölgeye gidenlerin fark edebileceği üzere Sarımsaklı dokusu olan, yaşayan bir bölgedir. Bu kapsamda Sarımsaklı tatiline gitmeden önce mutlaka gezmeniz gereken yerleri listelemekte fayda var.

1 - Şeytan Sofrası’nın Gizemi

Çamlık Orman Kampı’nın yukarısında Ayvalık ve Sarımsaklı’nın arasında bulunan Şeytan Sofrası oldukça ilginç bir manzaraya sahiptir. Şeytan Sofrası olarak isimlendirilmesinin en önemli nedeni ise tepe kısmı sofraya benzeyen adanın içinde bulunan bir demir kafeste şeytana ait olduğu söylenen kocaman bir ayak izinin bulunması. Çam ağaçlarıyla kaplı adacığın tepesinde bir tane de lokanta bulunmakta.

2 - Ayvalık Merkezinin Tarihi Dokusuna Dokunun

Sarımsaklıya gidipte Ayvalık merkezindeki tarihi evleri ve Ayvalık çarşısını gezmeden dönülmemesi gerekir. Bölge, birçok millete ev sahipliği yaptığı ve çok çeşitli kültürlerin izlerini taşıdığı için harika bir dokuya sahip.

3 - Taş Rum Evleri

Ayvalık bölgesinin en dikkat çeken özelliklerinden birisi de bölgedeki tarihi rum evleridir. Cunda Adası başta olmak üzere ilçeye dokusunu kazandıran ve ruh atfeden bu evler halen kullanımda. Daracık sokaklarda küçük Rum evleriyle bezeli bir ilçe olan Ayvalıktaki Rum evleri asırlar önce akan lav nedeniyle meydana gelen sarımsak taşından yapılmıştır.

Ayvalık’ta konaklamaya açık tek ada olan Cunda Adası’ndaki neredeyse tüm evler taş Rum evlerinden oluşmaktadır. Dolayısıyla gezi listesinde mutlaka Cunda Adası’nın da eklenmesi gerekiyor.

4 - Sarımsaklı Plajı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın en iyi kumu ve en temiz 2’nci plajı seçilen Sarımsaklı plajı 7 kilometrelik uzunluğu, 100 metrelik  genişliği ile tatilcilerin sıkça tercih ettiği bir plaj. Turkuaz rengi berrak denizi, tuz tanesi kalınlığındaki eşsiz kumuyla harika bir deniz keyfi yaşanmasını mümkün kılan Sarımsaklı plajı bölgeye gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi, keyfinin çıkarılması gereken yerlerden.

Sahilde yer alan Sarımsaklı pansiyon konaklamaları ile plaj keyfinize birkaç gün daha uygun fiyatlarla devam edebilirsiniz. Plaj bölgesinde yer alan en uygun fiyatlı tesislere doğrudan rezervasyon yapmak ve daha az para ödemek için Ayvalık sarımsaklı otelleri listesine mutlaka göz atın.

5 - Cunda Restaurantları

Cunda Adası’nın Ayvalık ilçesinde yerleşime açık tek ada olduğundan bahsettik, ancak bölgenin öne çıkan tek özelliği sahip olduğu taş Rum evleri değil. Cunda, restaurantlarıyla ünlü bir bölge.

Cunda Adası içerisinde kalamar dolması, ahtapot ızgara, levrek ve çipura gibi Ege bölgesinin tüm lezzetlerini tatmak mümkün. Eşsiz bir mutfağa sahip olan bölge, her çeşit damak tadına hitap eder nitelikte lezzetlere sahip. Alkollü ve alkolsüz restaurantlarıyla her demografiye hitap eden Cunda restaurantlarında mutlaka akşam keyfi yapmanız gerekiyor.

6 - Taksiyarhis Kilisesi

Kentin ilk kilisesi olma niteliği taşıyan Taksiyarhis kilisesi çocuklu aileler ile birlikte ziyaret edilebilecek bölgenin en dikkat çeken yapıtlarından birisidir. Günümüzde müze olarak kullanılan kiliseye girişlerde müze kart kullanılabiliyor.

7 - Ayvalık Adalarına Tekne Gezisi Yapın

Ayvalık çevresinde ilçeye bağlı 22 küçük ada bulunmaktadır. Bu adalar arasında sadece Cunda adası konaklamaya açık bırakılmıştır, diğer adalarda konaklama yapılmamaktadır. 1964 yılında ülkemizin ilk boğaz köprüsü olarak isimlendirilen köprüyle Lale Adası’na sonra da Ayvalık ilçesine bağlanması ile yarımada olarak adlandırılan Cunda Adası şu an bölgede en çok ziyaret edilen ada konumundadır.

1995 yılında alınan bir kararla Alibey Adası dışındaki tüm Ayvalık adaları milli park ilan edilmiş ve yerleşim yasaklanmıştır. Bu kapsamda adalara sadece tekne ile gitmek ve gezmek mümkün.

Ayvalık adaları arasında en dikkat çekenlerden birisi de Tımarhane adasıdır. Uzun bir süre psikoterapi merkezi olarak kullanılan bu ada yerel halk tarafından bu şekilde isimlendirilmiştir. Adanın üzerindeki garip şekilli kayalar ve rüzgarın kayalara çarparken çıkardığı sesler birçok kişi tarafından ilgi çekici bulunuyor. Dolayısıyla baki kalmış bu adaları görmek için mutlaka tekne gezisi yapmanız  gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@