Türk Ulusunun En Büyük Düşmanı Cehalettir!

SAYGIDEĞER EFENDİLER!  Türk Ulusunu  kendi benliğine  sahip çıkmaz duruma  getiren  ve asırlarca kendi hakları  konusunda aldatan  kişisel haklardan ve özgürlüğünden  yoksun kalmasına neden olan  hep bu CEHALETTİR. 

Hükümdarların, şunun bunun ulusumuzu esir gibi, köle gibi kullanmaları, bütün vatanı kendi özel köşkleri gibi kabul etmeleri , ne yazık ki  , hep bu CEHALETTEN yararlanılarak  olmuştur. 

Gerçek kurtuluşu , bağımsızlığı  ve özgürlüğü istiyorsak; Her şeyden önce bütün kuvvetimiz ,kararlılığımız  ve hızımızla  bu CEHALETİ   temizlemek  zorundayız.

Burada  CEHALETİ sadece okuyup yazmak  anlamında almıyorum. Türk  Ulusu , üç dört yıl kadar önce , kendisini esaret ve ölüme  boyun eğmesi hakkında hükümdarının  verdiği emirlere, yayınladığı fetvalara, gönderdiği ordulara karşı ayaklanmakla  bu CAHİLLİĞİ  yırttığını  ve bu CEHALETTEN  sıyrıldığını kanıtladı.

Gerekir ki, ulusumuz  bir daha  o  bilgisizliğe  düşmesin. Hepimize   düşen   görev,  beyinleri  bir daha   bu bilgisizliğe düşmemek  için hazırlamaktır. Bunu  yapmak için  aklımızla ,  mantığımızla  ve dinimizce hiçbir engel   düşünülmüş   değildir.    Bu yolda önümüze herhangi   bir engel çıkarsa, doğru yolumuzda herhangi   bir kara kaya oluşursa , derhal o  engeli yıkmak, o  kayayı parçalamak;memleketin şerefini , namusunu, hayatını  düşünenler için borçtur. farzdır. ilahi  emirdir.

Bu konuda başarımızı   kolaylaştıracak çarelerin en başında aydınlanma ve uyarma  bulunuyor. 

Ulusumuzu  aydınlatma  ve uyarma yolunda başarıyla çalışmalar  yürütebilecek  dindaşlarımız, Tanrı'ya şükür ki çoktur. Genç , ihtiyar bütün aydınlar , bütün  memleketini sevenler  bu aydınlık göreve koşacaktır. 

İSLAM gerçeğinin bize asıl bugünkü  şekli emrettiğini anlatmakla yapacakları görevler  cidden kıymetli ve önemlidir.

Bütün İSLAM Dünyasının  övünç  nedeni olan  IBNİ RÜŞD'LER , İBNİ SİNA'LAR, İMAM GAZALİ'LER , FARABİ'LER gibi yüksek düşünceli  kişilerin  milletimizin  bilginler sınıfı içinde  aydınlık beyinleriyle   varlık göstereceklerine eminim.

EFENDİLER! Acı, kara günlerden  sonra ulusumuzun  düşürüldüğü  ölüm mezarından kurtulması ,   bugünkü  şerefli yerini bulması  hakkında , şükretmeye  ve övmeye layık  girişimler  ve harekette  bulunan  arkadaşların, amaçlarına varmakta  başarılı olabilmesi ancak aydınlarımızın ulusumuzun  her olayda aydınlatmaları  ve uyarmaları ve onları daima  ana hedefe yöneltmeleriyle   mümkün olmuştur.

SAYGIDEĞER EFENDİLER!  TÜRK ULUSU GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ  ŞUNUN BUNUN  HEVESLERİNİ  VE TUTKULARINI ŞAN VE ŞEREFİNİ, AMAÇLARINI VE YRALARINI TATMİNİÇİN DEĞİL; ANCAK KENDİNE AİT  ÇIKARLAR  İÇİN KENDİSİNE GEREKLİ  VE FAYDALI GÖRDĞÜ ŞEYLER  İÇİN YÜRÜYECEK   VE BU MİLLET  ARTIK ANCAK  BİR DÜŞÜNCEYLE İLERLEYECEKTİR.  TANRININ EMRETTİĞİ , BU ULUS İÇİN TAKTİR ETTİĞİ  ZAFER  VE BAŞARILAR OLACAKIR.
         
ATATÜRK'ÜN KONYA LİSESİNDE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE KONUŞMASI
21 MART 1923

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.