Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) yüksek maaşla personel alımı yapıyor! Başvuru tarihleri belli oldu!

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), yüksek maaşla sınai mülkiyet uzman yardımcısı alımı için ilana çıktı. KPSS ve YDS şartı aranıyor mu? Başvurular nereden yapılacak? Adaylarda aranan şartlar ne? İşte Türk Patent ve Marka Kurumu uzman yardımcılığı alımına dair merak edilen tüm bu soruların yanıtları...

İlan 01.11.2021 - 16:01 01.11.2021 - 16:02 Ali Parim

Türk Patent ve Marka Kurumu, (TÜRKPATENT), sınai mülkiyet uzman yardımcısı kadrosunda istihdam etmek üzere 7 personel alımı yapacağını duyurdu. 1 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete'deki ilanla uzman yardımcılığı alımı için aranan şartlar kamuoyuyla paylaşıldı. Ayrıca başvuru süreci ve tarihlerine ilişkin de bilgiler ilanda yer aldı.

Buna göre; TÜRKPATENT'te, sınai mülkiyet uzmanı olarak yetiştirilmek üzere, üniversitelerin eczacılık, işletme, endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinden mezun 7 personel alımı yapılacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN VE NEREDEN YAPILACAK?

Bugün alınmaya başlanan başvurular, 30 gün boyunca kabul edilmeye devam edecek. Kriterleri sağlayan adaylar, Kurumun resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak başvurularını yapabilecek. 

BAŞVURU ŞARTLARI NE? KPSS ŞARTI ARANIYOR MU?

Alım sürecinde ilk olarak adayların KPSS puanları göz önünde bulundurulacak. KPSS puanı üzerinden alım yapılacak sayının dört katı kadar aday sözlü sınava çağrılacak. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) İngilizce dilinden en az (C) düzeyinde veya uluslararası geçerliliği bulunan ve ÖSYM Yönetim Kurulunca eşdeğerliği kabul edilen sınavlardan buna denk puan aldığına ilişkin belgeye sahip olmaları şartı aranacak. Yine adayların giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmaları gerekecek. 

SÖZLÜ SINAV NASIL OLACAK?

Sözlü sınavda adayların sınav konularına ilişkin bilgi düzeyine,bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücüne, liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğuna, özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığına, genel yetenek ve genel kültürü, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığına bakılacak. Sözlü sınavda başarılı sayılmak için, Sınav Kurulu başkanı ve üyelerince 100 tam puan üzerinden verilen sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması en az 70 olması gerekecek.

Türk Patent ve Marka Kurumu uzman yardımcılığı için detaylı bilgiye 1 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete'deki 'Çeşitli İlanlar' bölümünden ulaşılabilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@