Türk Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne yeni rektör atandı! Yeni Rektör Bekir Sami Yılbaş kimdir?

24 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete'de duyurularak açılan Türk Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne Prof. Dr. Bekir Sami Yılbaş atandı.

Kamu Haberleri 20.11.2021 - 01:47 20.11.2021 - 01:47 Mustafa Çokyaşar

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kuruluşu hakkındaki kanun, 24 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu kanun ile Türkiye ile Japonya arasında Haziran 2016'da imzalanan ilgili anlaşmaya dayalı olarak faaliyet göstermek üzere kamu tüzel kişiliğine sahip Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Vakfı kurulmuştu.

Resmi Gazete'nin 20 Kasım 2021 tarihli sayısında Cumhurbaşkanı tarafından Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi rektörü olarak  Prof. Dr. Bekir Sami Yılbaş atandı. 

Prof. Dr. Bekir Sami Yılbaş kimdir?

Prof. Bekir Sami Yılbaş Kral Fahd Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümünün en seçkin profesörlerinden biridir. Lisans (1976), Yüksek Lisans (1978) ve Doktora (1982) eğitimlerini İngiltere'nin Birmingham Üniversitesi'nde tamamlamıştır. İngiltere'de Sheffield Üniversitesi'nde çalışmış, ve halen  Güney Kore'de Korea Advanced Institute of Science and Technology – KAIST'de kısmi zamanlı profesör konumunda görev yapmaktadır. Araştırmaları ısı transferi, termodinamik, akışkanlar mekaniği alanlarında  özellikle de üretim teknolojilerinde laser kullanımı konusunda yoğunluk kazanmıştır. Birçok idari görev ile birlikte muhtelif dergilerde editörlük de yapmaktadır. Prof. Yılbaş çok sayıda uluslararası ödüle sahiptir. Indexli dergilerde 500'den fazla makalesi yayınlanmış olan Prof. Yılbaş'ın h-Index'i 25 olup yayınları 3000'den fazla atıf almıştır. 

Yılbaş şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi'nda çalışmaktadır. Resmi Gazete'nin 20 Kasım 2021 tarihli sayısında ürk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi rektörü olarak atanmıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@