Türk Eczacıları Birliği korkuttu: 645 ilaç piyasada yok!

Türk Eczacıları Birliği (TEB), 645 ilacın tedarikinde sorun yaşandığını ve eczacıların ilaç temininde ve ilaçları hastaya ulaştırmada güçlük yaşadığını duyurdu.

Gündem 06.11.2021 - 17:45 06.11.2021 - 17:45 Mustafa Çokyaşar

Türk Eczacıları Birliği (TEB), piyasada bulunamayan bazı ilaçlarla ilgili yazılı açıklamada bulundu. TEB, yaptığı açıklama ile 645 ilacın tedarikinde sorun yaşandığını ve eczacıların ilaç temininde ve ilaçları hastaya ulaştırmada güçlük yaşadığını duyurdu. Ayrıca TEB tarafından halk sağlığını tehdit eden bu durum karşısında önlem alınmazsa ilaç krizinin derinleşeceği ve bulunamayan ilaç sayısında artış yaşanacağını belirtildi.

Güncel ilaç ve euro kuru arasındaki farkın, piyasada bulunamayan ilaç sayısındaki artışın temel sebeplerinden biri olduğu vurgulanan açıklamada, sorunun tekrarlanmaması için bazı önerilerde bulundu. TEB'e göre ilaç krizinin yaşanmaması için yapılmaması gerekenler şunlar:

  • İlaç kuru ve ilaç fiyat politikaları belirlenirken yalnızca Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmalarının anlaşmaya varması yerine tüm paydaşları kapsayan, şeffaf ve katılımcı mekanizmalar geliştirilmelidir. Ekonomik iklimin gerçeklerine uygun fiyatlandırma yapılmalı, ilaç kuru güncel hale getirilmelidir.
  • İlaçta kur ayarlamasının yılda bir kez yapılmasından vazgeçilmeli, belirli periyotlarla kur düzenlemesi yapılmalıdır.
  • Yerli ilaç politikalarına ağırlık verilmeli, ilaçta dışa bağımlılığın azaltılmasını sağlayacak politikalar geliştirilmelidir.
  • Sağlık Bakanlığı tüm paydaşların katılacağı bir 'ilaç yokluğu uyarı sistemi' kurmalıdır. İlaç yokluğu olarak tanımlanan sınır belirlenmeli, ilaç kutu sayısı bu sınırın altına düşerse ek önlemler alınmalıdır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@