TÜBİTAK gençlere 200 bin TL geri ödemesiz para verecek!

TÜBİTAK'ın hibe desteği ile gençlere karşılıksız 200 bin lira destek sağlanıyor. Türkiye ekonomisi ve sanayisinin yeşil dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla başvuran gençler bu destekten yararlanıyor.

Finans 14.10.2021 - 11:23 14.10.2021 - 11:23

TÜBİTAK, Bireysel Genç Girişim  Programı (BİGG) Programı kapsamında "teknolojik Ar-Ge ve inovasyon" içeren projeler için açılan çağrılara 200 bin TL'ye varan hibe desteğinde bulunuyor. Program kapsamda, hem iklim değişikliğiyle mücadele hem de Türkiye'nin ekonomisi ve sanayisinin yeşil dönüşümüne katkı sağlaması hedefleniyor. 

İGG Yeşil Büyüme Çağrısı ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ), Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer  Merkezi (TTM) ve Konya Ticaret Odası (KTO) iş birliğiyle BİGG GARAJ Girişimcilik Destekleme Programı uygulanacak. Program kapsamında 200 bin liralık TÜBİTAK hibe desteği için ilk tematik başvurular alınmaya başlandı.

BİGG GARAJ Programı kapsamında sağlanacak teknoloji tabanlı  girişimcilik eğitimleri, iş planı oluşturma, proje yazma eğitimleriyle tüm mentorluk destekleri TOBB ETÜ TTO GARAJ tarafından ücretsiz gerçekleştirilecek.

Projede, "İklim Değişikliği, Çevre ve Biyoçeşitlilik", "Karbon Salımı  ve Sera Gazı Emisyonlarının Düzenlenmesi Amacına Katkı Sunacak Çalışmalar",  "Temiz ve Döngüsel Ekonomi", "Temiz, Erişilebilir ve Güvenli Enerji Arzı", "Yeşil  ve Sürdürülebilir Tarım", "Tarladan Sofraya Sürdürülebilir Tarım",  "Sürdürülebilir Akıllı Ulaşım" gibi tematik alanlar yer alıyor

Başvuru yapacak kişilerin, herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek  lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci veya mezun olması, daha önce  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512  Programı 2. Aşaması kapsamında destek almamış olması, ön başvuru tarihi  itibarıyla herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almaması şartlarını sağlaması gerekiyor.
 
Teknoloji tabanlı ve inovasyon içeren projelerini gerçekleştirmek ve  200 bin liralık yüzde 100 geri ödemesiz (hibe) destekle kendi şirketini kurmak  isteyen girişimci öğrenciler başvuru için gerekli şartlara ve bilgiye  tugaraj.org adresinden ulaşılabiliyor. 

TÜBİTAK BİGG Programı kapsamında 2015 yılından bugüne kadar, 20 ilde  800 kişi girişimcilik eğitimlerine, 450 girişimci mentorluk desteklerine katıldı.  Katılanlar arasında 71 ekip iş fikirlerini hayata geçirmek için 11,3 milyon lira hibe desteği almaya hak kazandı.