TRT Payı kalktı! Peki elektrik faturasını ne kadar düşürecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası önemli kararlar açıkladı. Elektrik faturalarında küresel artışa rağmen vatandaşlara 1500 liranın üzerinde enerji desteği verildiğini söyleyen Erdoğan, 'TRT Payı ve Enerji Fonu kesintilerinin de kaldırıldığını söyledi. Peki TRT Payının kaldırılması elektrik faturalarını nasıl etkileyecek?

Gündem 08.11.2021 - 21:35 08.11.2021 - 22:22 Mustafa Çokyaşar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası önemli kararlar açıkladı. Elektrik faturalarında küresel artışa rağmen vatandaşlara 1500 liranın üzerinde enerji desteği verdiklerini anlatan Erdoğan, "Elektrik faturalarındaki TRT payı ile enerji fonu kesintilerini de kaldırma kararı aldık" açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı'nın  duyurduğu TRT Payı ve enerji fonu kesintilerinin kaldırılması gerçekten bir müjde mi? Aşağıdaki fotoğrafta İstanbul'da ortalama elektrik tüketen bir eve gelen fatura yer alıyor. 228 lira 70 kuruş gelen faturada kalkacak kesinti tutarları şu şekilde:

  • Enerji Fonu: 83 kuruş
  • TRT Payı: 2 lira 37 kuruş

Toplamda yapılan kesinti 3 lira 20 kuruş. Bu kesintilerin kalkması ile birlikte 228 lira 70 kuruş yerine 225 lira 50 kuruş ödenecek. Yani kesintilerin kaldırılması şüphesiz olumlu bir gelişme fakat müjde olarak nitelemek ne yazık ki doğru değil. Elektrik ve doğalgaz fiyatları ülkemizde hala yüksek olmaya devam ediyor.

trt-pay-ve-enerji-fonu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@