TL'si olan, dolar bozduracaklar! Altın dip seviyede mi alınır mı? Ünlü ekonomist tüyoyu verdi

Altın fiyatlarının son ayların en düşük seviyede yer alması nedeniyle elinde Türk Lirası olan yada dolar bozduran vatandaşlar için fırsat olarak görüldü. Peki ekonomistler altın fiyatları için ne diyor?

TL'si olan, dolar bozduracaklar! Altın dip seviyede mi alınır mı? Ünlü ekonomist tüyoyu verdi

Altın fiyatlarını merak edenler için Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk açıklamalarda bulundu. Ensonhaber sitesine konuşan Mehmet Ali Yıldırımtürk yaz aylarının sonu ve güz dönemi için beklentilerini açıkladı. Altın için alım satım değerlendirmesinde bulunan ünlü ekonomist kendi tahminlerini açıkladı.

ALTIN FİYATLARI DİPTE Mİ? ALINIR MI, SATILIR MI?

Geçtiğimiz hafta içerisinde açıklanan ABD enflasyon verileri sonrasında altın fiyatları biraz gerilemişti. Gram altın 1000 TL seviyesinden uzaklaşmış ve 960 TL ile 970 TL seviyesinden işlem görmeye başlamıştı. Bu dönemde ise elinde parası olanlar, dolar bozduranlar altın fiyatlarının nasıl bir hareket sergileyeceğini merak eder oldu.

Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ise son tahminlerini kamuoyu ile paylaştı. Enflasyon verileri sonrası faiz artışı beklentileri artmıştı. Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk faiz baskısının altın fiyatlarının olumsuz etkilediğini söyledi. Altının bu nedenle bir miktar gerileceğini ifade eden ünlü ekonomist bazı iddiaları da gündeme taşıdı. Yıldırımtürk altına dair bu iddialar hakkında "Ukrayna’dan altın satışı yapılmış olduğuna dair teyit edilmemiş haberler var. Avrupa’daki siyasi kriz, Rusya-Ukrayna savaşının sürmesi, Avrupa’ya Rusya’da satılan doğalgaz satışı ve dünyadaki durgunluk altını bir şekilde destekliyor.” dedi.

ALTININ GELECEĞİ NE OLACAK?

Altın almak isteyen yada elinde olup satmak isteyenler için tahminlerini ilan eden Yıldırımtürk "Önümüzdeki dönemde enflasyonla birlikte altının yükselmesi söz konusu… Aslında içeride altın çok fazla gerilemedi. Bu seviyeler orta ve uzun vadeli bir alım fırsatı olarak değerlendirilmeli." dedi.

Elinde parası olanlar için bu seviyelerin alım yeri olabileceğini ifade ederek "Altını ellerinde bekletsinler. Satış için değil ama alış yapmak için şu andaki fiyatlar uygun. Elinde TL olan varsa altın alınması daha doğru olur.” dedi.

Altın hakkında yapılan değerlendirmeler haber amacı taşımakta olup yatırım tavsiyesi içermez.