TİSK'ten flaş asgari ücret çağrısı: Kademeli olarak azaltılmalı!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'ndan (TİSK), başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretler üzerindeki yüzde 15'ten yüzde 40'a varan vergi oranlarının kademeli olarak azaltılması çağrısı yapıldı.

Finans 15.11.2021 - 13:05 15.11.2021 - 13:05 Ali Parim

Aralık ayında başlayacak asgari ücret pazarlıklarına sayılı günler kala hükümet ve işçi temsilcilerinin yanı sıra işveren temsilcilerinden de açıklamalar gelmeye başladı. Son olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmaları öncesinde bir basın açıklaması yapan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), başta asgari ücret olmak üzere, tüm ücretler üzerindeki vergilerin kademeli olarak azaltılması çağrısı yaptı. 

TİSK'ten yapılan açıklamada, "Küresel rekabet dengelerinin bu kadar kritik olduğu bir senede başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretler üzerindeki yüzde 15'ten yüzde 40'a varan vergi oranlarının kademeli olarak azaltılmasını çalışan ve işverenler üzerindeki baskıyı azaltacak yegane formül ve çözüm yolu olarak görüyoruz. Atılacak bu adımla rekabet içinde olduğumuz ülkelere göre daha yüksek seviyede olan ücretler üzerindeki vergilerin kademeli olarak düşürülerek uluslararası rekabet gücümüze zarar vermeden çalışanların gelirlerinin artırılabileceğine inanıyoruz." ifadeleri kulanıldı.

"DENGELİ BİR ASGARİ ÜCRET BELİRLENMESİ HER ZAMANKİNDEN ÇOK DAHA BÜYÜK BİR ÖNEM TAŞIYOR"

Yine açıklamada bu yıl ki asgari ücret müzakerelerinin küresel boyutta devam eden olağanüstü ekonomik şartların gölgesinde gerçekleşeceğine dikkat çekilerek, tüm dünyada artan emtia fiyatlarının, enerji ve taşıma maliyetlerinin yanı sıra çip krizi gibi küresel sorunların ve yüksek belirsizlik ortamının birçok sektörü olumsuz etkilemeye devam ettiği vurgulandı. Ardından hizmet sektörünün de toparlanması için halen zamana ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, "Bu nedenle, dönemin koşulları dikkate alınarak dengeli bir asgari ücret belirlenmesi her zamankinden çok daha büyük bir önem taşıyor" ifadeleri kullanıldı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@