2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı sonunda Bakan Avcı Seviye Belirleme Sınavının kaldırıldığı müjdesini verdi. Evet, SBS kaldırıldı. Fakat arkasından şaibeler, skandallar ve yüzlerce mağdur bırakarak…
Geçtiğimiz Eğitim Öğretim Yılında Milli Eğitim Bakanlığı SBS yerine Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavını getirdi. Bilimden ve pedagojiden anlamayan bakanlığımız senede bir SBS yerine, dönemde altı, yılda on iki sınav olan TEOG sınavını getirdi. Her yıl çocuklara bir sınav yerine, yılda on iki sınavı dayatarak, küçücük yürekleri hoplatan sınav sisteminin, ne kadar müjdeli olduğu ilk uygulamada ortaya çıktı.
Çocuklarımızın bilim çağına uygun düşünmeye ve çok yönlü gelişimine değil, sınava dayalı bir sistemle yarışa sürükleyen eğitimin ne kadar pedagojik olduğu tartışılır.
20 Ağustos ta TEOG sonuçları açıklandı fakat akla takılan sorular ortada kaldı. 
Ortaöğretime geçişte Milli Eğitim Bakanlığı pek çok aileyi isyan ettirdi. Adrese dayalı yerleştirmede TEOG çöktü.
Binlerce öğrenci tercih ettikleri okula yerleşemediği veya tercih yapmadığı için evlerinden kilometrelerce uzaktaki okullara yerleştirildi. Muttalıp köyünde yaşayan öğrencinin Kırka’daki bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilmesi gibi yüzlerce çarpıcı örnek mevcuttur.
Daha sonra MEB, TEOG yerleştirme sonuçlarına göre boş kalan kontenjanlara puan üstünlüğü ile nakilleri açtı. Ancak bu nakillerde haftada sadece bir tercih hakkı verilmesinin mantığı anlaşılamadı. Yerleştirme için zaman kaybına neden olan bu uygulama belirsizlik süresini uzatarak öğrencilerde ve velilerde tedirginlik yarattı.
Açıkta kalan öğrencilerin yerleştirilmesi içi mevcut okulların fiziki ortamı düşünülmeden kontenjanlarının artırılması da bir başka yanlış uygulama olacaktır. 
Ülke genelinde düz liselerin kaldırılması, Anadolu, Meslek ve İmam Hatip Lisesi statüsünde puanları yetmediği veya tercih yapamadıkları için açıkta kalan öğrencilerin evlerine sözde en yakın İmam Hatip Lisesine yerleştirilmesi ilginçtir. Bu durum acaba çocuklarımıza zorunlu olarak İmam Hatip Lisesi mi dayatılacak sorusunu akıllara getirmektedir.
Ortaöğretime yerleşemeyen öğrencilerin örgün öğretimden uzaklaştırılarak açık liseye gitmek zorunda bırakılacak olmaları da TEOG un başka bir acı gerçeği mi olacaktır?
Öte yandan tüm bu karmaşa ve belirsizlik sürecinde özel okullara teşvik verilmesi, Bakanlığımızın eğitimi piyasaya sunduğunun bir göstergesidir. Bu teşvik sayesinde ortaya çıkacak özel okullara özendirme, dershanelerin özel okula dönüştürülmesi projesine de katkı sağlayacağı açıktır. 
Yerleştirme kaosu nedeniyle TEOG un uygulama aşamasındaki hatalar ve sorunlar tartışılmadan rafa kaldırılmıştır. Sınavı içeren dersler, hatalı sınav soruları, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olan çocuklara karşı yapılan adaletsizlik, sonuçların çok geç açıklanması, sınavda görevlendirilen öğretmenler gibi pek çok sorun ortada bırakılmıştır. Sınavda görev yapacak öğretmen seçilirken, o dersin branş öğretmenini görevlendirmeyerek kopyacı öğretmen, farklı branş öğretmenini görevlendirilerek bilgisiz öğretmen algısı yaratmıştır.
Tüm bu sorunların gölgesinde başlayan 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında yapılacak olan TEOG sınavında Bakanlığımıza başarılar dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.