Whatsapp Sözleşmesini Kabul Edenlere! Cumhurbaşkanlığından Fotoğraf, Video, Dosya Uyarısı

Mesajlaşma ve iletişim uygulaması Whatsapp, Türkiye'de yeni bir kullanıcı sözleşmesi uygulamasını devreye koydu. Cumhurbaşkanı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç uygulamanın yeni sözleşmesine dair açıklamalarda bulundu.

Whatsapp Sözleşmesini Kabul Edenlere! Cumhurbaşkanlığından Fotoğraf, Video, Dosya Uyarısı

Whatsapp 15 Mayıs itibariyle oldukça eleştirilen yeni sözleşmesini Türkiye'de kullanıma koydu. Yeni sözleşmeyi kabul eden kullanıcıların verileri ise bundan sonraki süreçte yeni sözleşme kapsamında saklanacak. Whatsapp'ın yeni sözleşmesine ilişkin ise resmi uyarı geldi. 

WHATSAPP İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN UYARI GELDİ

Cumhurbaşkanı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Whatsapp hakkında açıklamalarda bulundu. 

Yeni sözleşme hakkında kullanıcıları bilgilen Koç, atandaşların kişisel verilerini üçüncü taraflarla paylaşmaya zorlandığını söyledi. Fotoğraf, videp ve dosyalar konusunda çok önemli uyarılarda bulunan Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, bazı durumlarda mesajlar da sunucularda saklanabilir. IP adresi, telefon numarası, konum gibi veriler toplanabilir, dedi. Ali Taha Koç uygulamanın yeni sözleşmesiyle kişisel verilerin kullanıcıların rızası dışında belirsiz süre saklama ihtimali olduğunu da söyledi. 

Türkiye gazetesinin haberine göre; Cumhurbaşkanı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç konuşmasında ayrıca sözleşmeyi onaylamayanlar için veri kullanımı hakkındaki tüm detayların incelnemsi gerektiğini bildirdi. Yeni sözleşmenin uygulamaya sağladığı haklar hakkında bilgi veren Ali Taha Koç şu ifadelere yer verdi.

"Mesajlaşma, arama, durum, grup adı dahil tüm grup bilgileri, profil fotoğrafı, son görülme bilgisi ve hakkımdaki kısmındaki bilgileri en son ne zaman güncellediğini gibi bilgiler toplanabilecek. Pil seviyesi, sinyal gücü, uygulama sürümü, bağlantı bilgileri, dil ve saat dilimi ve tanımlayıcılar gibi cihaza ve bağlantıya özgü bilgiler işlenebilecek." 

Whatsapp tarafından 2021 yılı başında gündeme gelen ancak tepkiler nedeniyle ertelenen sözleşme kararı nedeniyle kamuda BİP uygulamasına geçilmişti. BİP yerli mesajlaşma ve iletişim uygulaması olarak işlem sağlıyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@