Türkiye'nin Whatsapp Zaferi! Tüm Kullanıcılar Adına Geri Adım Attı

Whatsapp Uygulamasının yeni gizlilik sözleşmesi Türkiye'de çok tartışıldı. Gündemde sıkça yer alan karar geçtiğimiz aylarda ertelenmişti. Yeni karar 15 Mayıs'ta devreye girecekken yeni adım geldi. Uygulama yeni sözleşmeyi Türkiye'de devreye sokmayacak.

Türkiye'nin Whatsapp Zaferi! Tüm Kullanıcılar Adına Geri Adım Attı

2021 yılının ilk aylarında açıklanan yeni Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi büyük tepki çekmişti. 

AB üyesi olmayan ülkelere farklı bir anlaşma uygulayacağını açıklayan ve verilerin paylaşımı konusunda olanak sağlayan yeni sözleşme Türkiye'de büyük tepkilere neden olmuştu. Yeni sözleşmeye ilişkin son gelişme ise Whatsapp'ın karar değişikliği oldu. 

WHATSAPP GERİ ADIM ATTI

Sosyal medya platformu Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp'ın tepki çeken gizlilik sözleşmesinin imzalanması için uzattığı süre 15 Mayıs'ta sona erdi. Uygulama sözleşmeyi onaylamayan Whatsapp kullanıcılarına dair son açıklamasında ise kısıtlama uygulanacağını duyurmuştu.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin istisna tutulduğu gizlilik sözleşmesinin Türkiye'de uygulanma kararı büyük tepki görmüştü. Bu yüzden geri adım atan uygulama erteleme kararı almıştı. Bu erteleme kararının hemen ardından ise bir geri adım daha geldi. Sözleşmenin Türkiye'yi kapsamayacağı ilan edildi. öz konusu haber ise Yeni Şafak'ta yer aldı. 

Whatsapp'tan İlk Açıklama

Yeni Şafak'ın elde ettiği bilgiler kapsamında yapılan yeni sözleşme açıklamasında "WhatsApp tarafından Kurumumuza yapılan bilgilendirme çerçevesinde güncellemenin, 15 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye'de yürürlüğe girmeyeceği ve tüm kullanıcıların WhatsApp'ı tam işlevsellikle kullanmaya devam edebilecekleri, bu kapsamda Türkiye'deki kullanıcıların, güncellemeye onay vermelerini talep eden bildirimler almayacakları anlaşılmıştır.

Dolayısıyla bu aşamada WhatsApp'ın güncellemeye yönelik küresel politikasından Türkiye'yi hariç tuttuğu söylenebilecektir. Bununla birlikte WhatsApp'ın ilerideki günlerde konuya ilişkin olarak Türkiye'deki kullanıcıları bilgilendirmesinin faydalı olacağını tahmin ediyoruz." bilgileri verildi. Bu kapsamda uygulamanın önümüzdeki günlerde Türkiye konusunda aldıkları kararı ilan etmeleri bekleniyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@