Türkiye 2023’te Ay Yolculuğunu Gerçekleştiriyor! Cumhurbaşkanı Ay'a Yolculuk Projesini Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı son açıklama ile 2023 senesinde Ay’a yolculuğunu Türkiye’nin de gerçekleştireceğini ifade etti. ‘’Milli ve özgün hibrit roketle’’ Ay’a 2023’te ulaşacağımızı duyurdu.

Türkiye 2023’te Ay Yolculuğunu Gerçekleştiriyor! Cumhurbaşkanı Ay'a Yolculuk Projesini Açıkladı!

Milli Uzay Ajansı tanıtım toplantısına katılım gerçekleştiren Cumhurbaşkanı, Ay’a gitme konusunda tarihi bir dönem noktasına gelindiğini bildirdi. Erdoğan açıklaması kapsamında ‘’Bu akşam ülkemiz adına tarihi bir dönüm noktasındayız. Uzun süreli bir planlama ve çalışma ardından Türkiye’nin ilk milli uzay programını az sonra tüm dünyaya ilan edeceğiz.‘’ dedi.

Erdoğan’dan Önemli Açıklamalar

Erdoğan sözlerine devam ederken ‘’ Bu program sayesinde gerçekçi ve bir o kadar da rekabetçi hedefleri kapsayan bir rotayı uzayda çizeceğiz. Küresel uzay yarışı içinde ülkemizi üst listelere ulaştıracak bir yol haritası ile başarılarımızın hayata geçmesini diliyorum.’’ ifadelerin kullandı.

Erdoğan toplantı kapsamında, 18 senedir Türkiye için birçok hizmet ve yatırım yaptıklarını, Bu gün ise herkes için bir dönüm noktası olacak yeni bir projeye imza attıklarını ifade etti. Yüz yıllar boyunca yeryüzünde adaletin ve ahlakın öncülüğünü yapan Türk toplumunun gökyüzündeki kapılara olan yolculuğunu başlatacaklarını ifade etti. 

Türkiye’nin uzaydaki menfaatlerini korumak amacı ile 10 yıldır büyük bir proje gerçekleştirildiğini ve sonunda projenin meyvelerinin alındığını söylerken, hedeflerin birer hayal ürünü olmadığını, başarılanların bir üst noktaya taşınması için Ay’a yolculuğun 2023’te gerçekleşeceğini dile getirdi. 18 yıldır yatırım yapılan bu projenin gelecek nesiller için çok önemli olduğunun altını çizerken, uzay çalışmalarında artık güçlü bir Türkiye görüleceğini vurguladı.

Uydu Projeleri

Yerli ve milli imkanlar ile üretimi yapılan istihbarat uydusu Göktürk-2 uzay projelerinin ilk kanıtı olarak biliniyor. Dünyaya uydu üretme konusunda başarılı olduğumuzu gösteren Göktürk-2, yörüngeye yerleşmek için hazırken, Göktürk-3’ün çalışmalarına başlandığı açıklandı. 

Bu uydunun ise gece gündüz fark etmeden yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edebileceği belirtildi. Kendi imkanları ile uydu üretimi yapan 10 dünya ülkesi içine giriş yapıldığı Türk bilim insanları tarafından bildirilirken, yeni projelerin ise yolda olduğunun haberi verildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@