TBMM'den geçti! Artık elektrik faturalarından 'TRT Payı' ve 'Enerji Fonu' kesintisi yapılmayacak!

Elektrik faturalarında görmeye alışık olduğumuz TRT payı artık tarih oldu. TBMM Sanayi Komisyonunda kabul edilen düzenleme ile elektrik faturalarından TRT payı ve enerji fonu kesintisi yapılmayacak.

Gündem 24.11.2021 - 03:23 24.11.2021 - 03:23 Mustafa Çokyaşar

AK Parti tarafından hazırlanan, elektrik enerjisi satışı üzerinden alınan TRT payının kaldırılmasına ilişkin düzenleme  TBMM Sanayi Komisyonundan geçti. Daha öne 9 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası "Elektrik faturalarındaki TRT payı ile Enerji Fonu kesintilerini kaldırma kararı aldık." diyerek duyurduğu açıklama TBMM'den geçmesiyle resmileşti oldu.

İlgili kanunlarda yapılan değişiklik ile birlikte elektrik faturalarından tahsil edilen TRT payı artık tarih olmuş oldu. Ayrıca düzenleme ile birlikte enerji fonu kesintileri de son bulacak.

TRT Gelirleri Kanunlarına istinaden daha önce tüketilen enerji bedeli üzerinden yüzde 2 oranında TRT payı alınıyordu. Fatura miktarına göre değişen bu yüzde 2'lik pay doğrudan TRT'ye gönderiliyordu. Enerji Fonu ise yüzde 0,7 idi. Yeni düzenlemeyle birlikte artık tüketicilerin faturaları yüzde 2,7 daha az gelecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@