TBMM'de kavgalar anti-statik halı ve bakır tel topraklama ile önlenecek!

TBMM Genel Kurulu'nda kimi zaman yumruk yumruğa kavgalara varan stresli ortamı yok etmek adına bakır tel topraklama ve anti-statik halı ile çözüm bulundu.

Gündem 03.10.2021 - 10:25 03.10.2021 - 10:25 Ali Parim

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Yönetimi, sert tartışmalara hatta yumruklaşmalara sahne olan TBMM Genel Kurul salonunda, vekillerin stres ve gerginlik birikimini önlemeye yönelik dikkat çeken adımlar attı.

Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre; zemine elektronik sistemlerden kaynaklanan vücuttaki yoğun elektrik birikimini önlemek için güçlü iletken olan bakır tel topraklama yapıldı.

Aynı zamanda anti-statik halılar serilerek vekillerin stres yükünün azaltması amaçlandı.

Milletvekillerinin daha yoğun oksijen alarak rahatlamaları için Genel Kurulu’nun havalandırma sistemine destek olacak şekilde vekil sıralarına -tıpkı arabalarda olduğu gibi- havalandırma ünitesi de yerleştirildi.

Bu tedbir ile özellikle uzun süreli çalışmalarda Genel Kurul’daki havanın kalitesinin düşmesinin ve oksijen azlığı nedeniyle vekillerin ister istermez uyuma moduna geçmesinin önlenmesi de hedeflendi. 

TBMM’nin teknik donanımını anlatan TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu değişikliklere ilişkin olarak, şunları söyledi;

Milletvekili sıralarını orijinal rengine, gül ağacı rengine dönüştürdük. Matlaştırıldı, böylece ışıktan kaynaklanan parlaklık rahatsızlıklarını sona erdirdik.

Halı sistemlerini de yeniledik, anti-statik, son derece hijyenik, alt tarafı da bakır sistemlerle, elektrik sistemlerini yer altına geçirerek topraklama sistemini de kurgulamış olduk.”  

Kumbuzoğlu, teknik düzenlemelerin milletvekillerinin stresini azaltıcı tedbirler içerdiğini de dile getirdi. 

Genel Kurul Salonu’nda görüntülerin, sekiz kamera ile HD sistemi ve 4K sistemine elverişli olacak şekilde yapıldığını belirten Kumbuzoğlu, salonda ses güçlendirmesi yaptıklarını, havalandırma sistemlerini de daha aktif hale getirdiklerini ifade etti.

Yeni sistemde, oylama, yoklamanın kapalı devre sistemiyle çalışacağının altını çizen Kumbuzoğlu, “Oylama, yoklama ve bütün konuşma sistemleri de parmak izi ve pin kodu girmek suretiyle mekanizmayı devreye sokacak” diye konuştu. 

Çekmeceler söküldü

Öte yandan milletvekillerinin protestolar sırasında sıra kapaklarına vurmanın dışında sıklıkla başvurdukları çekmeceleri çekip iterek gürültü yapma yöntemine karşı da çekmeceler sökülerek önlem alındı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@