MEB Başını Kuma Gömmeye Devam mı Edecek?

Gazeteci Yazar Tayfun ÇAVUŞOĞLU yazdı

Tayfun Çavuşoğlu 08.09.2019, 21:25
MEB Başını Kuma Gömmeye Devam mı Edecek?

Anayasa madde-42, vatandaşın eğitim-öğretimle ilgili hak ve ödevlerini olduğu gibi, devletin yükümlülüklerini de düzenliyor. Bu görevi yürütmek üzere de Milli Eğitim Bakanlığı, Anayasa’nın yanı sıra Tevhidi Tedrisat Kanunu ve Millî Eğitim Temel Kanunu ile millî eğitim hizmetlerini yürütmek üzere görevlendiriliyor. Tabi Bakanlık bu işi bir alt birim ile yönetiyor. MEB bünyesindeki Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, “Bakanlığın ilgili birimleriyle işbirliği içinde, yükseköğretim dışındaki her kademedeki özel öğretim kurumlarının açılmasına izin vermek ve bunları denetlemek”, “5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunuyla Bakanlığa verilen görevleri yerine getirmek” ile görevli…

Demek ki neymiş, kamu ya da özel, ilk ve ortadereceli okullarla ilgili yönetsel sorumluluk, MEB‘e aitmiş…

Peki bu uzun ve sıkıcı giriş neden gerekti? Onu izah edelim…

MEB “ELİMDEN BİR ŞEY GELMEZ” DİYECEKSE…

Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde Uluslararası eğitim veren Canada okulları, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının başlamasına 1 hafta kala Kadıköy Moda’daki Lise kampüsünün mal sahibi ile yaşadıkları anlaşmazlık nedeniyle burada faaliyetin durdurulduğunu duyurdu. Velilere gönderilen maillerde yeni öğretim yılına Bağdat Caddesi’ndeki kampüslerinde devam etme kararı alındığı bildirildi. MEB yetkilileri “Yapabileceğimiz bir şey yok” dedi. Veliler ortada muhatap olmadığından şikayetçi… “Yapacağız, edeceğiz” sözlerinden başka, bağlayıcılığı olan bir konu yok. Paralar peşin peşin ödenmiş, iade edilecek deniyor ama garantisi yok…

Şimdi bu veliler, öğrenciler ne yapsın?

MEB hiç üzerine alınmadığına göre, vatandaş nereye gidecek? Tarım ve Orman Bakanlığı’na mı?

***

Özel sektörün MEB bünyesinde faaliyet gösterdiği hemen her alanda benzer sorunlar geçmişten bu yana yaşandı, yaşanıyor… Canada Okulları ilk değil, eminim ki son da olmayacak…

Sorumluluklarının tümünü eksiksiz yerine getiren özel okul ve kurslar yok mu, elbette var… Ama bunların sayısının artık istisnai düzeye indiğini gözden kaçırmamak gerek.

Kimi özel okullarda maaşını düzenli alamayan öğretmenler mi ararsınız, 3-5 aylık maaşı ödenmemiş öğretmenler mi ararsınız, sözleşme yapılırken özel hüküm konup AGİ ödeneği iç edilen öğretmenler mi ararsınız, maaşı SGK’ya asgari ücretten bildirilen ve kalan bölümü elden ödenen öğretmenler mi ararsınız? Hatta… hatta… Ücreti yasanın gerektirdiği kadar bankaya yatırıldıktan sonra, “Atm’den çek, şu kadarını bize iade et” denilen öğretmenler mi arasınız? Yasal 8 saatlik süreden fazla çalıştırılıp “fazla mesai” hakları gasp edilen öğretmenleri saymıyorum bile… Kamu öğretmenleri kırtasiye yardımı alırken, özel sektörde bu konunun en uzak gündemlerde bile olmadığını da ‘şimdilik’ es geçiyorum.

Tüm bunlara katlanmak zorunda bırakılan, üzerine bir de haksız yere işten çıkarılan ama hükümet (ve meclis) ilgili yasa maddesinde tek kelimelik bir düzenlemeyi yapmamakta ısrar ettiğinden “işe iade davası” bile açamayan, iş güvencesinden yoksun öğretmenler mi ararsınız?

İşten ayrıldıktan sonra kıdem tazminatları ödenmeyen öğretmenleri de unutmayalım tabii ki… Eminim şu an aklıma gelmeyen başka sıkıntılar da vardır…

Soru şu:
Tüm bunlar olurken. MEB bu işin neresinde?
Cevap da basit:
Hiçbir yerinde…

***

Yolu özel sektör kurumlarından geçen öğretmen mutsuz, öğrenci ve veliler (artık neredeyse sayıları istisna kabilinde kalan okullar hariç) tedirgin… Sac ayağının “sermaye” bölümü ise yasal boşluklardan yararlanarak dilediği gibi at koşturuyor. Böyle bir başıboşluk eğitim sektöründe olabilir mi? Buna göz yumulabilir mi?

Peki kamu öğretmeni ile özel öğretmen arasındaki maaş farkına ne demeli?
Mevcut iktidar partisi tarafından yapılan bir düzenleme ile özel okullarda görev yapan öğretmenlerin maaşının kamudaki meslektaşlarıyla eşit olmasını sağlayan hüküm kaldırıldı.
Yaklaşık 200 bin dolayında özel sektör öğretmeni, neredeyse asgari ücret düzeyinde maaşlara mahkum edildi.
MEB topa hiç girmedi.. Uzaktan izlemeyi tercih etti…
Haksız yere işten çıkarıldığını söyleyen ve yasal hakkının altında maaş verildiğinden şikayet eden bir öğretmenimize, bir alt düzey bürokratın verdiği cevap şu: “Sözleşmeyi imzalarken bana mı sordunuz?”

O halde… Soru şu:
Peki MEB bu işin neresinde?

Cevap:
Hiçbir yerinde…

***

Eğri oturalım, doğru konuşalım…

Doğru-dürüst “denetleme” olmadan bu sıkıntıların hiçbiri aşılamaz. Bu iş (daha doğrusu eğitim sektörü) belli kurumsal zorunluluklar, sorumluluklar olmadan özel sektöre emanet edilebilir sektörlerden biri değil… Ama MEB’in denetleme konusundaki başarısı da bana göre, oldukça tartışmalı.

Özel üniversiteler konusu nasıl özenle biçimlendirilmiş, koşullara bağlanmış, özel üniversiteler YÖK denetiminde ve bu iş için özel kurulmuş “vakıflar” aracılığıyla yürütülüyor ise… MEB denetiminde yürütülen özel sektör faaliyetleri için de aynı ciddiyetle düzenlemeler yapmanın vakti çoktan gelmedi mi?

Bir yandan ilk ve orta öğretimde özel sektörün payının her yıl giderek yükseldiği istatistiklere yansıyor… Bir yandan da, memleketin dört bir köşesinden yükselen feryatlar da artıyor.
Öğrenci ve veliler, öğretmenler kendilerini garantide hissetmiyor.
Çok büyük sorunlar yaşanıyor…
Anayasa ve ilgili yasalarla bu işleri düzenlemekle görevlendirilen MEB ise ölü taklidi yapıyor…

Gerçekten!
Bu işte bir yanlışlık yok mu?

(Eğitim Radyosu)
https://www.egitimradyosu.com/meb-basini-kuma-gommeye-devam-mi-edecek/

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@