Taşeron İşçilere Yeni Seyyanen Zam! Maaşı Düşük Olanlar İlk Sırada

4D'li taşeron işçilere kaç TL seyyanen zam yapılacağına ilişkin yeni rakamlar konuşulmaya başlandı. Kulislerde yer alan o iddialara dair son gelişmeler.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Taşeron işçilerin mali haklarının yeniden düzenlenmesi kapsamında toplu sözleşme görüşmeleri büyük önem taşıyor. 4D personelleri ise maaşlarında yaşanacak artışları en önemli mali kazanım görürken seyyanen zam tutarı en önemli başlık konumunda.

TAŞERONA SEYYANEN ZAM KAÇ TL OLACAK?

Taşeron işçiler için ilk toplu sözleşme görüşmeleri olan 2021 yılı toplantılarında ilk adımlar geldi. Taşeron işçi sendikaları Türk İş ve Hak İş Sendikaları işçiler adına istedikleri zam oranlarını açıkladılar. Taşeron işçiler adına gelen tekliflerin ardından ise Çalışma Bakanlığı'da işçilere ne kadar zam yapılacağına ilişkin teklifini açıkladı. 

Taleplerde ve tekliflerde yer alan en önemli detaylardan birisi de maaşı düşük olan taşeron işçilere seyyanen zam verilmesi oldu. 

Talepler;

Kamu işçileri adına talep edilen zam teklifinde Hak İş Sendikası ve Türk İş Sendikası ilk olarak en düşük konusunda düzenleme talep ettiler. Kamuda çalışan işçilerin maaşlarının en düşük brüt 4 bin 800 TL olmasını isteyen sendikalar zam oranlarına dair taleplerini de ilan ettiler. İlan edilen taleplere göre maaşlara ilk 6 ay için yüzde 20 zam istendi. Diğer dönemler için ise enflasyon oranı artı yüzde 3 refah payı talep edildi. 

Teklifler;

İşçi sendikalarının taleplerinin ardından Çalışma Bakanlığı'da taşeron işçilere verilecek zam oranlarına dair tekliflerini açıkladı. Çalışma Bakanlığı teklifinin ilk bölümünde seyyanen zam rakmalrını açıkladı. Buna göre brüt aylık ücreti 3577-3750 lira arası olan işçilere 100 TL, brüt ücreti 3750-4000 lira arası olan işçilere ise 60 TL seyyanen zam önerildi. Hükümetin dönemler için zam oranı teklifi ise ilk 6 ay için yüzde 9, ikinci 6 için ise yüzde 5 ve enflasyon farkı şeklinde oldu. 

Çalışma Bakanı Bilgin'den Zam Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 2021 TİS sürecine ilişkin bir konuşma yaptı. Konuşmasında sürecin çok uzun olduğunu ifade eden Bakan Bilgisin sözlerini "Ama biz bunu ne kadar kısa sürede, ne kadar geniş bir uzlaşma zemininde başarırsak Türkiye'deki çalışma hayatının istikrarına ve Türkiye'deki demokrasiye o kadar katkı yapmış oluruz."ifadeleriyle tamamladı. 

HABERİ PAYLAŞ: