Taşeron İçin Yeni Teklif Süreci Geldi! 4D'li Kamu İşçilerine İkinci Zam Teklifi Önerilecek

Kamu kurumlarında çalışan kamu işçilerinin maaş zam oranlarının belirlenmesinde ikinci zam teklifi sendikalara iletilecek.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Yaklaşık 750 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi kapsamında ilk teklif ile ilk talepler belli olmuştu. Türk İş Sendikası ile Hak İş Sendikası'nın ortak çalışması sonucu talep edilen zam oranı Çalışma Bakanlığı'na iletilmişti. Bakanlık ise ilk tekliflerini işçilere sunmuştu. Peki bundan sonraki süreçte işler nasıl ilerleyecek? İşte önümüzdeki haftanın planı.

KAMU İŞÇİLERİNİN ZAM SÜRECİNDE İKİNCİ AŞAMA

Kamu işçilerinin yeni sözleşme sürecinin ilk aşamasında ilk adım sendikalardan gelmişti. Türk İş Sendikası ve Hak İş Sendikası tarafından zam talebi hazırlanmış ve bakanlığa iletilmişti. İlk takepte sendikalar yüzde 20'lik bir zam talep ettiler.

Hükümetin, Çalışma Bakanlığı aracılığıyla sunduğu zam teklifi ise yüzde 9 bandında kaldı. Hükümet ayrıca maaşa göre seyyanen zam verilmesini de öngördü. Bu kapsamda sendikalara iletilen zam teklifinde brüt ücreti 3 bin 577-3 bin 750 lira arası olanlara 100 lira, brüt ücreti 3 bin 750-4 bin lira arası olanlara 60 lira seyyanen zam ile yılın ilk 6 ayı için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon farkı verilmesi önerildi.

Bu teklifin ardından işçi tarafından ise yeni bir açıklama geldi. Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, Çalışma Bakanlığı'nın sunduğu zam teklifine ilişkin yaptığı kısa açıklamasında yeni bir zam sunulmasını beklediklerini ifade etti. Ağar konuşmasında "Kendilerine de ilettik. Artık daha geç olmadan hemen önümüzdeki hafta yeni teklifi bekliyoruz. Biz de o teklifi kendi içimizde değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

Sosyal Haklar da Gündemde

Zam oranlarına dair pazarlıkların dışında bu yıl özellikle 4D statüsünde çalışan kamu işçilerine de yeni haklar verilmesi gündemde. Özellikle tayin hakkı konusunda büyük talep içinde olan işçilere bu alanda bir düzenleme gelmesi bekleniyor. Tayin hakkı dışında sosyal hak kapsamında becayiş hakkı ve görev tanımı gibi düzenlemelerin de sözleşmede yer alması kuvvetle muhtemel gösteriliyor. Bir diğer konunun ise öğrenim düzeyine kadro hakkı olarak gösteriliyor.

Hak İş Sendikası ile Türk İş Sendikası'nın beraber yürüttüğü süreç yaklaşık 700 bin ile 800 bin arasında bir işçi kitlesini doğrudan ilgilendiriyor. Kadrolu kamu işçilerinin yanı sıra görüşmeler taşerondan kadroya geçen çalışanları da kapsıyor.

HABERİ PAYLAŞ: