Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir? Herkes tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir mi?

Salgınla birlikte sağlık harcamaları giderek artıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi olanağı sunsa da devlet hastanelerinden aylarca randevu alabilmek mümkün olamayabiliyor. Bu nedenle özel hastanelere yönelen vatandaşlar, yüksek tutardaki tedavi ücretleri nedeniyle tedavilerinden vazgeçmek zorunda kalıyor. Tam bu noktada tamamlayıcı sağlık sigortası yardımınıza koşuyor. İşte tamamlayıcı sağlık sigortası ile bilmeniz gerekenler...

Gündem 04.11.2021 - 17:01 04.11.2021 - 17:02 Mustafa Çokyaşar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, sık sık Özel Sağlık Sigortası ile karıştırılır. Ancak ikisi farklı sigorta türüdür. Aralarındaki en belirgin fark ise Özel Sağlık Sigortasını SGK kapsamında sigortalı olmayan kişiler de yaptırabilirken, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, yalnızca SGK'ya bağlı olarak sigortalı olan kişilerin yaptırabildiği sigortadır. Bundan dolayı özel sağlık sigortasının primi, tamamlayıcı sağlık sigortasına oranla daha fazladır. Tamamlayıcı sağlık sigortasının temel amacı, SGK ile anlaşmalı hastanelerde SGK'nın katkısını desteklemek olduğu için fiyat olarak daha uygundur. 

Kısacası Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK anlaşmalı özel hastanelerde ekstra bir ücret ödemeden muayene, tahlil ve tedavi hizmeti almasını sağlayan bir poliçedir.

SGK’nın sunduğu sağlık hizmeti, her özel hastanenin maliyetini karşılayamayabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olarak daha ciddi sağlık durumlarında nitelikli bir SGK anlaşmalı özel hastaneden yararlanmak için devasa ücretler ödemenizin önüne geçer. Kısacası Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, hem ayakta tedavi hem de yatarak tedavi hizmetlerinde SGK’nın karşıladığı bedelin üstünü tamamlayan bir poliçedir. Böylelikle kendinizi ve sevdiklerinizi daha güvenli bir geleceğe hazırlayabilir, olası sağlık sorunlarına çözümler bulabilirsiniz.

Bu sigorta türü tahlil, muayene, tetkik ve küçük cerrahi müdahaleler gibi ayakta tedavi hizmetleriyle oda, refakatçi, yemek, diyaliz ve buna benzer yatarak tedavi hizmetlerini kapsar. Ayrıca bu kapsamların dışında sayılan durumlarda da ek teminat paketleri alarak tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamını daha geniş bir hale getirmek de mümkündür. Poliçe hizmetini sunan sigorta şirketine göre poliçelerin kapsamı farklı şekilde hazırlanabilir. Bundan dolayı poliçeler ve ek teminatlar hakkında daha detaylı bilgi almak için hizmeti alacağınız sigorta şirketinize danışmanız fayda bulunuyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası her sağlık gideri karşılanmaz. Sigorta kapsamının dışında olan belli durumlar da mevcuttur. Bu durumların sigortaya dahil olup olmaması da sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir. Genel tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı dışında kalanlar şunlardır:

  • Sigorta yaptırmak isteyen kişide halihazırda bir hastalık durumu var ise mevcut hastalık teminat dışında bırakılır.
  • Eğer sigorta yaptıran kişinin SGK sigortası aktif değilse tamamlayıcı sağlık sigortası da kapsam dışı kalır.
  • Bütün ilaç masrafları ve diş tedavileri tamamlayıcı sigorta kapsamında değildir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, temel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı sigorta desteğinin üstünü tamamladığı için yalnızca büyük şehirlerdeki büyük özel hastanelerde değil SGK'nın ülke genelinde anlaşmalı olduğu bütün hastanelerde geçerlidir. SGK'nın anlaşmasının bulunmadığı hastanelerde ise bu sigortadan yararlanmanız mümkün değildir. Türkiye genelinde SGK ile anlaşmalı olarak sağlık hizmeti sunan birçok hastane vardır. Tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde bu hastanelerde ayakta ya da yatarak tedavi görebilirsiniz. Anlaşmalı kurumlar sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebiliyor. Sigorta yaptırmadan önce mutlaka anlaşmalı olunan hastaneleri, sigorta acentesine sormakta yarar bulunuyor.

“Tamamlayıcı sağlık sigortası hizmetleri korona virüsü kapsıyor mu?” sorusu, bu sigortadan yararlanan ve yararlanmak isteyen herkes tarafından merak oldukça fazla merak ediliyor. Salgından önce salgın hastalıklar, tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamına dahil edilmiyordu. Ancak 2020 yılı Mart ayı itibariyle koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’deki bütün sigorta şirketleri de ortak bir karar alarak tamamlayıcı sağlık sigortalarının içeriğine koronavirüs tedavi masraflarını da ekledi. Bu sayede eğer bir sigorta şirketinden tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdıysanız koronavirüs tedavisinde de anlaşmalı özel hastanelerde sigorta kapsamında tedavi görme imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında ayakta ve yatarak tedavi giderleri karşılanıyor fakat ayakta tedavi hizmetinde seçilen poliçiye göre belirli bir limit bulunuyor. Bu limit sigorta şirketlerine göre farklılık gösteriyor. Ameliyat ise en önemli yatarak tedavi hizmetlerinden biri olarak tamamen limitsiz olarak karşılanıyor. Ameliyat gibi hastanede yatarak tedavi gerektiren durumların giderleri ve kemoterapi, radyoterapi gibi tedaviler de bu kapsamda sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bunlarla birlikte tedavisine evde devam edilen hastanın bakım giderleri, suni uzuv ve tıbbi malzemeler de poliçede belirlenen limitler dahilindedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@