Tam kapanma ve uzaktan eğitime kendinizi hazırlayın! Bilim Kurulu Üyesi kapıdaki tehlikeye dikkat çekti!

Türkiye'de aşılama neredeyse durma noktasına gelirken Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, korkutan bir senaryoya dikkat çekti. Böyle devam ederse tam kapanma ve uzaktan eğitim yeniden masaya yatırılacak!

Gündem 30.10.2021 - 10:53 30.10.2021 - 10:54 Ali Parim

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı son zamanlarda 25-30 bin seviyelerinde seyrederken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener'den korkutan bir açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanlığı her ne kadar yüz yüze eğitimin devam etmesi konusunda ısrarcı bir tutum sergilese de Prof. Dr. Alper Şener, önümüzdeki süreçte tam kapanmanın ve okulların uzaktan eğitime geçmesinin yeniden gündeme gelebileceğine işaret etti.

Türkiye genelinde aşılamanın neredeyse durma noktasına geldiğini kaydeden Prof. Dr. Alper Şener, bu nedenle vakaların hep 25-30 seviyelerinde devam etmeyebileceğini, önümüzdeki süreçte yeni piklerin yaşanabileceğini belirtti. Aşılamaya karşı bir grubun ayak direttiğini ifade eden Şener, "Bu ayak direyen grup ne yazık ki, 65 yaş üstünde değil. 65 yaşın altında olan bu grupların hastane ve yoğun bakıma yatış riskleri var." dedi.

Yakın zamanda hastane ve yoğun bakıma yatış oranlarında, yatak doluluk oranlarında artışın söz konusu olabileceğine değinen Prof. Dr. Alper Şener, günlük 30 bin vaka sayıları üstüne pikler ve sıçramalar görülebileceğini dile getirdi.

VAKALAR 60-70 BİNLERE ÇIKARSA KAPANMA YENİDEN GÜNDEME GELEBİLİR

Şener, günlük 60 bin, 70 bin vaka sayılarına sıçrama olması durumunda ise yeniden kapanma, okulların kapanması gibi tabloları gündeme gelme durumunun söz konusu olabileceğine dikkat çekti. Şu anda Bilim Kurulu'nun gündeminde bu konunun olmadığını ifade eden Prof. Dr. Şener, "Ama bu hiçbir zaman gündemimize gelmeyecek, gündemimizden tamamen çıktı diyemeyeceğiz." dedi. Şener, vakalarda  sıçramalar ve pikler söz konusu olduğu andan itibaren yeniden yasakları, okullardaki durumu değerlendirmeye alacaklarını söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@