Tam 40 bin lira! Bahçem arsam var diyip prefabrik ev alacaklara hibe para

Aile Bakanlığı'nın 2022 yılı barınma destekleri kapsamında ihtiyacı olanlar için 40 bin lira ev parası verilecek. Bu ödemeden faydalanacak olanlar ev almak istediklerinde bakanlığa başvuru yapacaklar. Onay verilmesinin ardından ise 40 bin liralık destek hesaplara yatacak.

Tam 40 bin lira! Bahçem arsam var diyip prefabrik ev alacaklara hibe para

2022 yılında ev almak yerine yapmak isteyenlere bakanlıktan tam 40 bin TL prefabrik ev parası ödenecek. Ödemelerin nasıl yapılacağını merak edenler için kamugundemi.com olarak desteklere ilişkin ayrıntıları sizler için araştırdık. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden sağlanan destek ödemeleri için istekli olan vatandaşlar için bilinmesi gerekenler.

40 BİN LİRA PREFABRİK EV PARASI

Prefabrik ev parası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı - Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanır. Ödemeler peşin olarak tek seferde yapılır. Prefabrik ev için istekli olanlara 2021 yılında 25 bin TL olarak ödenen devlet desteği 2022 yılında 40 bin TL olarak ödenecek.

Başvuru Onayı Kimlere Verilecek?

Bakanlığın yardım programı kapsamında ev desteği alacak olanlar başvurularını Aile Bakanlığı'nın açıklaması kapsamında yapacaklar. Bakanlık sosyal yardımlar genel müdürlüğü üzerinden bir basın açıklamasında bulunarak ödemelerin kimlere verileceğini şu ifadelerle aktardı.

"Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az (2022 yılı için 1.417,80-TL) olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma"

ÖDEMELERİ ALMAK İÇİN

Prefabrik ev desteğinde ödeme almak isteyenler başvurularını Aile Bakanlığı birimlerine giderecek yapacaklar. Oturulmayacak kadar eski, sağlıksız kötü bir koşulda yaşayan ve ev yaptırmaya niyetlenen vatandaşlar destek almak için Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına gidecekler.

İlgili bakanlık personelleri başvuruların ardından ilk olarak ailenin gelir durumuna göre bir inceleme başlatacaklar. Daha sonra ise evin yapılacağı alanda ve mevcut evde bir çalışma olacak.

Tüm incelemelerin ardından onay alanlar 40 bin liralık destek için onay alacaklar.