Taliban Türkiye'ye geliyor!

Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, bugün Türkiye'de yetkililerle temaslarda bulunacak.

Gündem 14.10.2021 - 11:48 14.10.2021 - 11:48

Afganistan'daki Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Türkiye’de yetkilelerle görüşecek. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Muttaki'nin başkanlık ettiği heyet, Katar’ın başkenti Doha’dan bir uçakla Türkiye'ye yola çıkmış durumda.

Türkiye’ye öğleden sonra gelmesi beklenen Muttaki, bazı Türk yetkililerle temaslarda bulunacak.

Muttaki, Doha’da Salı günü Batılı diplomatlarla yaptığı görüşmede "Afgan hükümetini zayıflatmanın hiç kimsenin yararına olmadığını, çünkü bu durumun olumsuz etkilerinin dünyada doğrudan güvenlik ve ekonomi ile göçü etkileyeceğini" söylemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada Afganistan'ın başkenti Kabil'e bir ziyaret düzenleyeceklerini duyurmuştu.

Yeni kurulacak Afganistan yönetiminin kapsayıcı olması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Bu konuda telkinlerimizi Taliban yönetimine de başından beri iletiyoruz. Yerinde inceleme, nasıl angajmana gireceğimizi konuşmak bakımından ve Taliban'a telkinlerimizi söylemek adına dört veya beş dışişleri bakanı olarak Afganistan'ı birlikte ziyaret etmeyi kararlaştırdık. Şu anda telefonla bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Taliban ile Türk yetkililer arasında Kabil Havalimanı'nın tekrar açılması ve işletilmesi konusunun görüşülmesi bekleniyor. Ayrıca masaya son günlerde Afganistan'dan Türkiye'ye yaşanan göç dalgası da yatırılacak. Bu görüşme Taliban ile Türkiye'de gerçekleşecek olan ilk resmi görüşme olması bakımından önem taşıyor.