Taliban ile görüşme sona erdi!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban heyeti ile bir araya gelinmesinin ardından basın açıklaması yaptı.

Gündem 14.10.2021 - 18:07 14.10.2021 - 18:08

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk heyeti ile Afganistan Geçici Hükumeti Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığında olan heyet, Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya geldi. Toplantının ardından bakan Çavuşoğlu karşısında kameraların karşına geçerek görüşmenin detaylarını aktardı.

Çavuşoğlu, Afganistan'a insani yardım paketleri gönderildiğini belirterek Afganistan'a desteğini bildirdi. Afganistan ekonomisinin çökmemesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, Afganistan'ın yurt dışındaki paralarını donduran ülkelerle ilgili bilgi aldıklarını söyledi.

Ardından ise Taliban yönetimine tavsiyelerde bulunulduğu aktarıldı. Çavuşoğlu,"Terörle mücadele önemli. DAEŞ'in Afganistan'da güçlü olduğunu görüyoruz. Başından beri şu andaki Taliban yönetimine tavsiyelerde bulunduk. Ülkenin birliği beraberliği için kapsayıcı olmaları gerektiğini en başından beri söylüyoruz. Bugün bir kez daha anlattık." diyerek Afganistan'a birlik olma tavsiyesinde bulunulduğunu açıkladı.

Ayrıca kadınların, çocukların eğitimi konusunda ve kadınların iş hayatına katılması konusunda tavsiyeler iletildi.

Görüşmede Kabil Havalimanı'da ele alındı. Uçuşların yeniden başlaması için uluslararası havacılık camiasının güvenlik beklentilerini Taliban yönetimine anlatıldı. Taliban yönetimi ise görüşmede insani yardımların devamı ve yatırımların devamı konusunda ricada bulundular.

Son olarak da beklenildiği gibi göçmen meselesi gündeme geldi. Çok sayıda Afgan mültecinin olduğu ve bazılarının Afganistan'a dönmek istediği Taliban yönetimine bildirildi. Taliban yönetimi de bu insanların ülkelerine dönmeleri için gereken desteği vereceklerini söyledi. İlave göç akını olmaması için neler yapılması gerektiği de bu toplantıda detaylı olmasa da görüşüldü.

Heyet bu ziyaret kapsamında Kızılay ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile de görüşme gerçekleştirecek.