Suriye'ye yeni kara harekâtı geliyor!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gündem 13.10.2021 - 13:57 13.10.2021 - 13:57

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile bugün Ankara'da bir araya geldi. İki bakan görüşme sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu. Suriye ile ilgili gelen soru üstüne Bakan Çavuşoğlu, " Son dönemde PKK/YPG saldırılarını artırdı. Bu bölgeden teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız." diyerek yeni kara harekâtının sinyallerini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Suriye ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan yaptığı açıklamada PKK/YPG'nin Suriye'nin kuzeyinde saldırılarını artırdığını belirtmişti. PKK/YPG'nin Türkiye'ye roket atma menzili 30 km olduğu için ABD ve Rusya ile bir varılan mütabakat sonucu her iki ülke de teröristleri 30 km uzaklaşması gerektiğini hatırllatı. Ancak bu sözlerin tuıtulmaması nedeniyle Erdoğan, "Bizim burada yapmamız gereken şey yine kendi göbeğimizi kesmek. Bu bölgeden teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız." açıklamasında bulunmuştu.

Çavuşoğlu'da bugün yaptığı açıklama ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini destekleyerek yeni bir kara harekâtının başlayabileceğini ima etti.