Sınır İhlali

Komşularla sıfır sorun politikası diyerek, komşularla sıfır ilişki yaratan siyasi iktidar, ülkemiz için tehlikeli oyunlar oynamaya başladı.

Suay Karaman 30.11.2015, 22:28
Sınır İhlali

SINIR İHLALİ

Suay Karaman

 Komşularla sıfır sorun politikası diyerek, komşularla sıfır ilişki yaratan siyasi iktidar, ülkemiz için tehlikeli oyunlar oynamaya başladı. Türk jetleri hava sahamızı ihlal ettiği gerekçesiyle bir Rus savaş uçağını düşürdü.

Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, 5 dakika içerisinde 10 kez ikaz edilen Rus jeti, 24 Kasım 2015 Salı günü saat 09.24’te iki adet Türk F-16 savaş uçağı tarafından düşürülmüştür. Yani düşürülen savaş uçağının, Türkiye hava sahasını ihlal ettiği ve angajman kuralları çerçevesinde vurularak düşürüldüğü anlaşılmaktadır.

Buna karşılık Rusya Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, düşürülen uçağın “bütün uçuşu boyunca kesinlikle Suriye sınırları içinde kalmıştır” denildi. Bu uçuşun da objektif kontrol araçları tarafından kaydedildiği vurgulandı. Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin Moskova’daki Büyükelçiliği’nin askeri ataşesinin Bakanlık’a çağrılarak, protesto notası verildiği bildirilmiştir. Ayrıca Rus uçağının düşürülmesini “dostça olmayan bir eylem” olarak gördüklerini ifade ederek, “Suriye’deki terörist gruplara yönelik saldırılarının devam edeceğini” açıklamışlardır.

Uçağın vurulduğu yer, uçağın düştüğü yer ve pilotların paraşütle atladığı yer, Suriye toprakları ama ortada bizi yöneten IŞİD hayranı yobaz sürülerinin uydurduğu çok büyük bir yalan olduğu gözükmektedir. Komşularla sıfır sorun saçmalığı ısrarındaki siyasi iktidar, komşumuz olan bir dünya devine karşı tetiğe basmadan önce dünya dengelerinin göz önüne alınması gerekliliğinin de farkında değildir. Şu anda yapılacak iş, iki tarafın askeri yetkililerinin bir araya gelerek, gerçekten ne olduğunu ortaya çıkararak, bunalımı yumuşatmalarıdır.

Geçtiğimiz günlerde Antalya’da yapılan G20 toplantısında “G20 üyeleri içinde IŞİD'i destekleyenler var“ diyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uçağının Suriye’de düşürülmesi olayının terörle mücadele çerçevesinin dışına çıktığını bildirmiştir. Putin’in Rus basınına yaptığı açıklama da çok iyi özümsenmelidir: "Sorun sadece dün yaşadığımız trajediyle ilgili değil, çok daha derin. Sadece biz değil tüm dünya görüyor ki, mevcut Türkiye yönetimi uzun yıllardır ülkesini kasten ‘İslamlaştırmaya’ yönelik iç politika izliyor. İslam büyük bir dünya dinidir ve aynı zamanda Rusya’daki geleneksel dinlerden biridir. Biz de İslam’ı destekliyoruz ve buna devam edeceğiz. Ama burada söz konusu olan daha radikal bir İslam’ın desteklenmesi. Bu durum ilk bakışta pek fark edilmese de olumsuz bir atmosfer yaratıyor.” Putin’in bu açıklaması, sosyalist gelenekten gelen bir dünya devi tarafından, ülkemizin nasıl bir karanlığa doğru sürüklendiğinin en belirgin örneklerindendir.

Bugün tüm dünya Rusya’nın IŞİD’e ve diğer terör örgütlerine karşı operasyonlarını desteklerken, Türkiye Rusya’nın uçağını düşürüyor. Dünyanın her yerinde zaman zaman hava sahası ihlallerinin gerçekleşmesi olağandır. Ama her hava sahası ihlalinde uçak düşürülmez çünkü uçak düşürmek ülkeleri savaşa sokabilecek kadar ciddi ve tehlikeli bir olaydır. Yunan uçakları her gün hava sahamızı ihlal ediyor ama onları vuramıyoruz. Yunanistan, Ege Denizi’nde irili ufaklı 160 kadar adamızı işgal ediyor, muhalefet dahil kimseden ses çıkmıyor. PKK terör örgütü, Barzani bölgesinden gelerek, askerimizi şehit ediyor ve inlerine dönüyor ama biz kara harekatı yapıp bu teröristleri vuramıyoruz. IŞİD, El Nusra gibi terör örgütleri sınırlarımızda tecavüz etmedik yer bırakmadı ama biz aldırmıyoruz. Peki, o zaman biz bu Rus uçağını neden vurduk? Yoksa yine “aldatıldık” mı diyecekler?

İlk Kurşun Gazetesi, 30 Kasım 2015

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@