Seçim yenileme

Suay Karaman yazdı

Suay Karaman 19.05.2019, 19:50
Seçim yenileme

SEÇİM YENİLEME

Suay Karaman

31 Mart yerel seçimlerinde seçmenler aynı zarfa anakent belediye başkanı, ilçe belediye başkanı, belediye meclis üyesi, muhtarlık oylarını koydu ve bu zarfı sandığa attı. Sandık kurulu bu oyları saydı ve gözlemciler (müşahit) imzaladı. Son durumda; diğer oylarda sorun yok ama anakent belediye başkanlığı için verilen oylarda sorun var, bir şeyler olmuş ama ne olduğunu bilmiyorlar. Seçime şaibe karıştığını söyleyerek, kuru gürültü yapıyorlar. Toplumla alay etmek, dalga geçmek ancak böyle yapılabilir.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz yaptığı basın açıklamasında “İstanbul seçimleri iki yıl öncesinden başlayarak tam bir organizasyon içerisinde sandık başında hile yapmaya dönük birtakım iş ve işlemlerin olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz” dedi. Daha önce “hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu ama fark edemedik” açıklamasıyla komik duruma düşenler oyları tekrar tekrar saydırarak, 27 bin oy farkının 13 bine inmesi üzerine İstanbul’da kesinlikle bir şeyler oldu diyorlar.

AKP Genel Başkanı katıldığı bir toplantıda şunları söyledi; “Bütün çabamız milletin oyunun kıymetini millete iadedir. Usulsüzlüklerle, yolsuzluklarla, hukuksuzluklarla bir 31 Mart’ı kurban etmek istemiyoruz. İstanbul’da oynanan bir oyun var ve yolsuzluklar var. Bütün bu yolsuzluklar karşısında bir genel başkan olarak halkımın iradesini takip etmek, onun sonucunu kovalamak zorundayım. Düşünebiliyor musunuz 27 binden 13 bine kadar bu sayımlarda oylar düşüyorsa burada bir yolsuzluğun olduğu apaçık ortadayken bunu kovalamayalım mı? Burada bir şaibe var açık ortada. Gelin millete, milli irade nasıl bir karar veriyorsa başımız gözümüz üstüne deriz kabulleniriz.”

AKP Genel Başkanı “Yüksek Seçim Kurulu kendisini aklasın” diyor. 16 Nisan 2017 halk oylamasında “atı alan, Üsküdar’ı geçti” demek, şaibe olduğunu kabul etmekti, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), o tarihten beri karalanmıştır. AKP için İstanbul’un önemi yaklaşık 50 bin kişiye açıktan maaş ödemektir, çeşitli vakıflara milyonlarca para aktarmaktır. Belediyeden sağlanan gelirlerle ayakta tutulan Başakşehir Futbol Kulübü, seçimlerden beri sürekli puan yitirerek, liderlikten düşmüştür. Para musluğunun kesilmesiyle, AKP çılgına dönmüş, özellikle ve sadece İstanbul anakent belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesini istemektedir.

Yaptığı başvurulardan sonuç alamayan AKP, şimdi de 6.500 sandık kurulu başkanı ve 13.000 sandık kurulu üyesi olmak üzere toplam 19.500 üyenin kamu görevlisi olması gerekirken dışarıdan atanmalarını gerekçe göstererek, sadece İstanbul anakent belediye başkanlığı seçiminin iptalini istiyor. Aynı durumun başka seçim çevrelerinde olup-olmadığında söz etmiyorlar bile. Anadolu Ajansı’nın haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, yerel seçimlerde sandık sayımlarında ve veri girişlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yapılan şikâyetler üzerine sandık kurulu başkan ve üyeleri hakkında başlatılan soruşturmada, şüphelilerin FETÖ ile irtibatını ortaya çıkaran ilginç bilgilere ulaşıldığını bildirildi. AKP, işi FETÖ’ye bağlayıp, seçimi yenilemek niyetindedir. Ancak daha önceki seçimlerde FETÖ’nün kendileri için yaptıkları şaibeleri unutmuşlardır ama toplum unutmamıştır.

“Dünyanın her yerinde yarım puan, bir puan fark olursa seçim yenilenir” diyen AKP Genel Başkanı, kendisini gülünç duruma düşürdüğü gibi, ülkemizin saygınlığına da gölge düşürmektedir. Dünyada böyle bir uygulama demokrasilerde yoktur ve olamaz da. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde böyle bir seçim hukuku yoktur. Madem böyle düşünüyorsa, AKP’nin bir puan farkla kazandığı yerlerde de seçimin yenilenmesi konusunda nasıl bir yol izleyecektir?

AKP Genel Başkanı İstanbul seçimlerini içine sindirmeli ve YSK’yi artık etki altında tutmaktan vazgeçmelidir. Halkın iradesine saygı gösterilmelidir. YSK önünde devam eden bir konuda, partisi adına YSK'ye emir ve talimat veren AKP Genel Başkanı, danışmanlarıyla birlikte anayasayı bir daha okumalıdır, yasalara uymalıdır. YSK ise seçimleri, seçim güvenliğini sağlamak için yönettiğinin bilincinde olmalıdır; iktidarın beklentilerini karşılamak YSK’nin görevi değildir. AKP, İstanbul’da seçimi yitirdi, ama kazanmak istiyor. Bunun için anayasa ve yasaları çiğneyerek, seçimin yenilenmesi için her yolu denemektedir. Yolun sonuna geldiklerinin farkında oldukları için, milletten yiyecekleri son şamarı ertelemek istiyorlar ama boşa çare…

İlk Kurşun Gazetesi, 6 Mayıs 2019

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@