Neden EVET Diyecekler?

Suay Karaman 13.03.2017, 16:33
Neden EVET Diyecekler?

NEDEN “EVET” DİYECEKLER?

Suay Karaman

5 Şubat 2017 Pazar günü İstanbul Kadıköy Fikirtepe'de Kentsel Dönüşüm Konutları temel atma töreninde vatandaşlara seslenen Başbakan Binali Yıldırım, Nisan ayında yapılacak halk oylamasında neden “evet” diyeceklerini şöyle açıklamıştı: “Neden 'evet' diyoruz? PKK 'hayır' diyor, onun için 'evet' diyoruz. FETÖ 'hayır' diyor, onun için 'evet' diyoruz. HDP 'hayır' diyor, onun için 'evet' diyoruz. 'Hayır'cılara bakın ona göre kararınızı verin. Bölücülüğe 'evet' diyen, FETÖ'ye 'evet' diyenlere bu millet Nisan’da, referandumda dersini verecek. Bölücülerden de, FETÖ'cülerden de, vesayetçilerden de 'evet' mührünü vurarak hesabını soracaktır.”

“Ne istediler de vermedik” dedikleri Fethullah Gülen ise 29 Mart 1997 tarihinde Samanyolu Televizyonu’na konuşmuş ve bu sözler 30 Mart 1997 tarihinde Zaman Gazetesi’nde de yayınlanmıştı. Fethullah Gülen’in sözleri şöyleydi: “Başkanlık sisteminin alt yapısı hazırlanmalı, insanımız hazırlanmalıdır. Salahiyetleri genişletilmiş bir cumhurbaşkanlığı üzerinde durulursa bir rıhtım, bir sıçrama ayağı, bir rampa sayılabilir. Ancak milletimizin bugününü ve geleceğini ilgilendiren bu gibi konular geniş platformlarda tartışılmalıdır. Ben şahsen başkanlık sistemine de, salahiyeti genişletilmiş cumhurbaşkanlığına da sıcak bakıyorum.”

Bugün AKP’nin getirdiği yetkileri genişletilmiş cumhurbaşkanlığı sistemi, tam 20 yıl önce bugünün FETÖ başı, o günün hoca efendisi Fethullah Gülen’in ortaya attığı bir fikirdir. Yani AKP’nin neden “evet” dediği, şimdi daha iyi anlaşılmaktadır.

23 Şubat 2013 tarihinde tutuklu olduğu İmralı’da HDP heyetiyle görüşen PKK terör örgütünün başı Abdullah Öcalan, İmralı Tutanaklarına giren ve 27. sayfada yazılan şu sözleri söylemişti: “Başkanlık sistemi düşünülebilir. Biz Tayyip Bey’in başkanlığını destekleriz. Biz AKP ile bu temelde bir başkanlık ittifakına girebiliriz.”

28 Temmuz 2015 tarihinde dönemin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan çözüm sürecini değerlendirmiş ve şunları söylemişti: “Sürekli Öcalan adına yalan söylüyorlar, ‘Öcalan başkanlık sistemine karşı, Öcalan AK Parti'yle koalisyona karşı…' Külliyen bunlar yalan. Öcalan'ın adını kullanarak sürekli toplumu kandırıyorlar. Öcalan ile görüştükleri dönemde koalisyon diye bir konu var mıydı ki Türkiye'de, Öcalan ‘onunla yapın şununla yapın' desin. Bu yüzden büyük bir sorumsuzluk var. Öcalan bunları muhtemelen yakalasa sopayla kovalar diye düşünüyorum.”

5 Kasım 2015 tarihinde hükümete en yakın gazetecilerden Sabah Gazetesi yazarı Emre Aköz, başkanlık sistemiyle ilgili şunları yazmıştı: “Öcalan'ın ve PKK'nın önde gelen yöneticilerinin temel talepleri karşılansın. Ulusalcı Kürt Hareketi, başkanlığa herkesten önce koşar.”

16 Nisan Pazar günü yapılacak halk oylamasında AKP ve yandaşlarının neden “evet” diyecekleri şimdi daha açık şekilde belli olmuştur. Terörün ve teröristlerin yanında olanlar, “evet” diyeceklerdir; devletini, ülkenin bölünmez bütünlüğünü ve vatanlarını sevenler ise “hayır” diyeceklerdir...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@