Milli Seferberlik

14 Aralık 2016 tarihinde geleneksel 32. muhtarlar toplantısında Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşma şöyleydi; “buradan tüm vatandaşlarıma sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti devletinin başı olarak tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum.”

Suay Karaman 13.02.2017, 20:21
Milli Seferberlik

MİLLİ SEFERBERLİK

Suay Karaman

14 Aralık 2016 tarihinde geleneksel 32. muhtarlar toplantısında Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşma şöyleydi; “buradan tüm vatandaşlarıma sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti devletinin başı olarak tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum.” Bir zamanlar Büyük Ortadoğu Projesi - BOP eş başkanı olmakla övünenlerin, bugün terör örgütlerine karşı milli seferberlik ilan etmesi komik olduğu kadar düşündürücüdür de.

PKK terör örgütüne destek verenlerin, bu terör örgütünün arkasında ABD’nin olduğunu bilmemeleri olanaksızdır. Emperyalist ABD’nin, Ortadoğu'yu baştan başa ateşe veren ve Büyük Ortadoğu Projesi diyerek ülkeleri böleceğini ilan ettiğini duymayan kalmamıştır. Bu projeyi, ABD Başkanı’nın Güvenlik eski Danışmanı ve Savunma eski Bakanı Condoleezza Rice, 7 Ağustos 2003 tarihinde The Washington Post Gazetesi’nde açıklamıştı: “Fas’tan Çin sınırına kadar 22 ülkenin siyasi ve ekonomik coğrafyasının değiştirilmesini amaçlıyoruz.”

Teröre karşı milli seferberlik ilan etmek sözde olmaz. PKK, IŞİD, FETÖ gibi tüm terör örgütlerine karşı bilinçli ve kararlı bir şekilde mücadele etmek gerekir. İşin özü Rusya, İran ve Suriye ile terörü durdurma amaçlı tam bir işbirliği yapılacağını açıklamak gerekir. Sınırlarımızdan geçişlere son vermek gerekir. Irak'ın toprak bütünlüğü için Irak merkezi hükümeti ile işbirliği yapmak gerekir. Kandil ve Irak'ın kuzeyinde bulunan bütün PKK terör örgütünün üslerini, işbirliği halinde havadan ve karadan temizlemek gerekir. PKK ve IŞİD gibi terör örgütlerine silah sağlayan tüm ülkelerle politik ilişkilerin dondurulacağı ve bu ülkelerle ekonomik ilişkilerin minimuma indirileceğini ilan etmek gerekir. Eşsiz liderimiz büyük Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesini yeniden yaşama geçirmek gerekir. Teröre karşı milli seferberlik ancak böyle yapılır.

Yıllardır her türlü acının, yoksulluğun, yolsuzluğun ve siyasi belirsizliklerin yaşandığı ülkemizde gerçekten milli bir seferberlik ilan edilmelidir. Paramızın değerinin korunarak, yabancı paraların egemenliğine son vermektir milli seferberlik. Dış alıma sınırlamalar getirilerek, yerli ekonomiyi canlandırmaktır milli seferberlik. Dış alım ile dış satım arasındaki dengeyi korumaktır milli seferberlik. Devlet yönetimindeki makam araçlarının sayısını azaltmak ve yerli araç kullanmaktır milli seferberlik.

Milli seferberlik gümrük birliği gibi kapitülasyon benzeri anlaşmaları yırtıp, atmaktır. Küreselleşmeyi ve sadece varlıklı kesimlerin çıkarına uygun olan, yenidünya düzenini reddetmektir, emperyalizme karşı olmaktır milli seferberlik. NATO, İMF ve Dünya Bankası ile ilişkileri bitirerek, her türlü sömürüye karşı durmaktır milli seferberlik. Emperyalist ABD ve AB ile her seviyedeki ilişkide başı dik ve tam bağımsız olmaktır milli seferberlik. Ülkemizin dış dünya ile siyasal, ekonomik, kültürel, teknolojik ve bilimsel ilişkilerinin, karşılıklı çıkar dengeleri üzerine oturtulmasını savunmak ve sağlamaktır milli seferberlik.

Kamu kaynaklarının sektörel ve bölgeler arası dağılımının düzenlenmesi ve kaynak kullanımının iyileştirilmesidir milli seferberlik. Özelleştirme politikalarına karşı çıkmaktır milli seferberlik, gelir dağılımının düzeltilmesi, dengeli ve adaletli bir gelir bölüşümü ile vergi adaletinin sağlanmasıdır milli seferberlik.

Tarım ve hayvancılıkta ulusal politikalar izlemektir milli seferberlik. Gerek tohumculukta, gerek hayvan ıslah çalışmalarında yerli politikalar üretmektir milli seferberlik. Topraksız köylüye toprak dağıtarak, toprak reformu yapmak, ağalık düzenine son vermektir milli seferberlik. Sanayide dışa bağımlı olmaya son vererek, yerli üretimi teşvik etmektir milli seferberlik. Montaj sanayisini bırakıp, ağır sanayi hamlelerine girişmektir milli seferberlik. Ulusal ordu ile savunma sanayisinin hayata geçirilmesidir milli seferberlik. Yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin ülkenin gelişimi için ve gerekirse yeni teknolojiler üreterek, değerlendirilmesidir milli seferberlik.

Milli seferberlik sosyal devlet ilkesinin benimsenerek, sağlık ve eğitim hizmetlerinin ücretsiz olarak tüm halk kitlelerine sağlanmasıdır. Okul öncesinden başlayarak, tüm eğitimi, ulusun kendi eğitimcileri eliyle hazırlanan, yapımı, yönetimi ve kaynakları ulusal olan bir sisteme dönüştürmektir. Kültürde ve dilde ulusal kimliğin korunmasını savunmaktır milli seferberlik.

Mücadelenin kişisel değil, toplumsal olduğunun bilincine varmaktır milli seferberlik. Ulus devleti, tam bağımsızlığı, eşit paylaşımı, çağdaş hukukun egemenliğini, insan haklarını savunmaktır milli seferberlik. Siyasetin halkı kandırmak ve vurgun yapmak için değil, ülkenin ulusal çıkarlarının korunması için yapılmasını savunmaktır milli seferberlik. Milli seferberlik yurdunu, ulusunu büyük bir tutku ile sevmek ve bu uğurda özveride bulunmaktır.

2017 yılında Türk Milleti’nin böyle bir milli seferberliğe canla, başla destek vereceği bilinmelidir. Türkiye Cumhuriyeti Devletini yok etmeye çalışanlara karşı azim ve kararlılıkla yapılacak bir milli seferberlik, Türk Milleti’nin en büyük isteğidir. 2017 yılının Kemalist ilke ve devrimlerin ışığında aydınlık yarınlar getireceği inancıyla, Türk Milleti’nin yeni yılı kutlu olsun.

26 Aralık 2016

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@