Koronavirüslü Yaşam

Ülkemizde 11 Mart’tan beri geçen Koronavirüslü yaşamda, bu yazının kaleme alındığı saatlerde resmi verilere göre 9.212 vaka tespit edilmiş ve 131 kişi de hayatını yitirmiştir.

Suay Karaman 30.03.2020, 11:19
Koronavirüslü Yaşam

Ülkemizde 11 Mart’tan beri geçen Koronavirüslü yaşamda, bu yazının kaleme alındığı saatlerde resmi verilere göre 9.212 vaka tespit edilmiş ve 131 kişi de hayatını yitirmiştir. Alınan önlemlerin yeterli olmadığı görülmektedir. Çünkü önlemler geç alındı, sağlık malzemeleri, test kitleri hala yeterli değil; şeffaflık yok, ulusal kriz yönetimi yok. Koronavirüsün yayılımını önleyebilmek için hiç vakit yitirmeden en az 15 gün süreyle katı şekilde sokağa çıkma yasağı uygulanması gerekir. Siyasi iktidarın almaya çalıştığı önlemlerle, koronavirüsün yayılmasını engellemek zordur. Her konuda güvenilirliğini yitirmiş bir iktidar, emekçiden yana, yoksuldan yana, işini yitirmişten yana önlem alamayıp, bulanık suda balık avlamaktadır. Sabır ve dua ile koronavirüsü önleyeceğini sananlar, akıl ve bilimi görmek istememektedirler.

İktidarın ekonomik paketi, laf salatasından başka bir şey değildir. Bir hafta önce uçak biletlerinin KDV’si yüzde bire indirilmiş ama şimdi uçakla seyahat edilmesi neredeyse sona ermiştir. O zaman bu indirimin koronavirüs önlemiyle ne ilgisi vardır? Yapılması gereken; ayrım yapmaksızın tüm vatandaşların ve esnafın her türlü vergi ödemesi ile kira, fatura ve kredi taksitlerinin dondurulmasıdır. İşini yitirenlere belirli bir miktar maaş ödenmeli ve kira ile geçinen ev sahibi kesime de belirli ölçülerde yardım yapılmalıdır. Kaynak yaratmak için kamuda çalışanların maaşlarından belirli oranlarda kesinti yapılması da gündeme getirilebilir.

Ülkemizde koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında okullarda uzaktan eğitim programına geçildi. Uzaktan eğitim kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile TRT-EBA TV üzerinden derslerini görmeye başladı. Her bir karesi dini motiflerle harmanlanmış ve hurafelerle süslenmiş animasyonlarla yapılan uzaktan eğitim, skandallarla başladı. Çünkü EBA TV’nin ilkokul kanalında 4. sınıf öğrencileri için gösterilen Selahaddin Eyyubi animasyonunda kafa kesme, idam ve savaş sahneleri bütün detaylarıyla verildi. Ortaokul kanalında dersin başlamasından önce çocuklara Adnan Menderes belgeseli izletildi. Belgeselde, Adnan Menderes’in idam sahneleri uzun uzun gösterildi. Lise kanalında ise ilahiler söylendi. İlahiler ve cami videolarıyla doldurulan ders araları ile çocuklar için eğitim, kuran kursuna dönüştürüldü.

Bütün idam cezaları gibi Adnan Menderes’in idamı da yanlıştı. Ancak Adnan Menderes’in hukuk dışı tutum ve davranışlarıyla demokrasiyi katlettiğini, ülkeyi iç savaşa sürüklediğini, yolsuzluklara bulaştırdığını da unutmamak gerekir.

Ders kitaplarına yerleştirilen bilimdışı ifadelerle eğitim olmaz. Ulusal Kurtuluş Savaşı mücadelemizi ve ülkemizin kurucu kahramanlarını karalayan ve yok sayan kitaplarla eğitim olmaz. Ortaçağ karanlığında yaşayan bu dinci kafalarla eğitim olmaz. Siyasi iktidarın propagandasının yapıldığı EBA TV’de, cinsel taciz ile aklımızda yer eden Ensar Vakfı’nın ortak olduğu yayın şirketiyle de kesinlikle uzaktan eğitim olmamalı.

Yayınlanan görüntüler çocukların duygusal olarak istismar edilmesidir; buna eğitim adı verilemez. Çocuk psikolojisi bilmeyenlerin, pedagojiden haberi olmayanların içinde bulunduğu Milli Eğitim Bakanlığı, bitmiş durumdadır. Bu görüntülerde payı olan herkes görevden alınmalı ve Milli Eğitim Bakanı da istifa etmelidir. İnsanlığı kurtaracak olan laik, demokratik ve bilimsel eğitimdir. Yaşadığımız bu süreç bilimsel eğitimin ne kadar değerli ve gerekli olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Ülkemiz ciddi biçimde koronavirüs ile boğuşurken, 27 Mart 2020 tarihinde Cuma namazını kılmak için seçilen kişilerle kaçak sarayın yanındaki Millet camisinden canlı yayın yapılmasına söylenecek söz yoktur. Bunun yanında acil olarak Kanal İstanbul için ihale yapmak da ihanetin başka bir boyutudur. Siyasi iktidarın vurdumduymazlığı, beceriksizliği, aymazlığı ve hatta ihaneti ülkemizi perişan duruma getirmektedir. Mutlaka bu günler de geçecektir, koronavirüslü yaşam da son bulacaktır ve umutla güzel günlere yol alacağız. Ülkemizi bu karanlık ortamlara getirenlerden de, yapılan yolsuzluklardan da, alınan rüşvetlerden de adil yargılama yoluyla mutlaka hesabın sorulacağı bilinmelidir.

Suay Karaman - İlk Kurşun Gazetesi, 30 Mart 2020.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@