Kim İhraç Edilmeli

Kökleri Kuvayi Milliye’den gelen ve eşsiz önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi, günümüzde köklerini ve ilkelerini yok sayarak savrulmaktadır.

Suay Karaman 18.04.2016, 22:59 03.01.2017, 23:03
Kim İhraç Edilmeli

KİM İHRAÇ EDİLMELİ?
 
Suay Karaman
 
Kökleri Kuvayi Milliye’den gelen ve eşsiz önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi, günümüzde köklerini ve ilkelerini yok sayarak savrulmaktadır. 2010 yılında yönetime gelen yöneticiler, partinin adına “Yeni CHP” demekle işe başladılar ve ne kadar ulusalcı, ne kadar Atatürkçü varsa parti dışında bırakmaya özen gösterdiler.
 
Yeni CHP’nin yeni genel başkanının akıllara durgunluk veren şu söylemleri, ne yazık ki ulusalcı ve Atatürk ilkelerine bağlı olanları uyandırmaya yetmedi: “Laiklik tehlikede değil diyemem, çünkü altını dolduramam.”, “Yargı içinde cemaatçi kadrolaşma vardır demeyi doğru bulmuyorum.”, “Sabahattin Ali'yi CHP öldürdü, 1930'ların CHP’si değiliz.” Medyanın desteğiyle tüm başarısızlıkları, başarı olarak lanse edilen yeni genel başkan, 8 Mart 2012 tarihinde Siyaset Meydanı adlı televizyon programına katılarak, “yeni anayasa etnik kökenlere ve inançlara saygılı olmalıdır. Anayasada etnik kimlik tanımı yapılmaması gerekir. Üst kimlik olarak ‘Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı’ tanımının yapılması uygun olur” demişti.
 
Ufku dar olan yeni genel başkanın yönetimindeki CHP’de, Atatürk ilke ve devrimlerinin bekçisi olmak istemeyenler, “Kemalizm’i zihinlerden ve partiden sileceğiz” diyenler, Atatürk’ü Koruma Yasası’na gerek olmadığını söyleyenler, 10. Yıl Marşı’mıza, Andımıza ve anayasadaki Türklük tanımına karşı çıkanlar, Atatürk’e dil uzatanlar, Dersim’i katliam olarak kabul edenler, özür dilenmesini isteyenler, Seyid Rıza'nın olmayan onurunun geri verilmesini isteyenler, sözde ermeni soykırımının tanınmasını isteyenler bulunmaktadır. Yeni CHP’de Kürtçülük, ırkçılık, mezhepçilik yapanlar cirit atmaktadır.
 
PKK terör örgütünün avukatı, Atatürk milliyetçiliğini kaldıracağız diyen, TR 705 kodlu Sezgin Tanrıkulu, genel başkan yardımcısı yapılıp, milletvekili seçtiriliyor. Atatürk’e kefere diyen, oğlu da Ensar vakfında ders veren İslamcı Mehmet Bekaroğlu, kadın kotasından seçtirilerek, genel başkan yardımcısı yapılıp, ardından milletvekili seçtiriliyor. 7 Haziran 2015 seçiminde "oyumu HDP'ye verdim" diyen AKP bürokratı Murat Özçelik, genel başkan yardımcısı yapılıp milletvekili seçtiriliyor. Abdüllatif Şener’in Türkiye Partisi’nin kurucularından Yasemin Öney Cankurtaran, genel başkan yardımcısı yapılıyor. Bu haddini bilmez kadın, Türk Ordusunun Güneydoğu’daki PKK terör örgütüne karşı yaptığı operasyonlara ilişkin skandal ifadeler kullanıyor.
 

PKK’lı teröristlere “eylemci” tanımlaması yapan ve bunu "hukuk diliyle konuşuyorum" diye komik bir söylemle geçiştiren Şenal Sarıhan, milletvekili seçtiriliyor. Şenal Sarıhan, TR 705 kodlu Sezgin Tanrıkulu ile birlikte, 1997 yılında ABD’den Robert Kennedy Ödülü almıştı. ABD’den alınan ödüllerin boşuna verilmediği anlaşılmaktadır. Hergün şehit haberleri gelirken, PKK teröristlerini korumak, kollamak ve "eylemci" demek, verilen hangi görevin gereğidir?
 
Cumhuriyet karşıtı ve Atatürk düşmanlarının CHP'den milletvekili yapılmasını alkışlayacaksınız ama Ömer Faruk Eminağaoğlu gibi saygın ve yurtsever bir hukukçuyu partiden ihraç etmeye kalkacaksınız. İşte burada düşünmek gerekiyor eğer halen aklınız size hizmet edebiliyorsa…
 
Ömer Faruk Eminağaoğlu’na yöneltilen suçlamalar şöyle: “Çözüm süreci mevzuatı aleyhine hukuksal yolları kullanmayan CHP yönetimi için düşünce açıklamak. Kurultayın süresinde toplanmaması karşısında hukuksal yollara başvurmak. Siyasi iktidarın Cuma namazı saatlerinde devlet memurlarının izinli sayılması konusundaki genelgesine sessiz kalan CHP yönetimi karşısında hukuksal başvuru yollarını kullanmak. Önseçimi, yönetmelikle kaldıran CHP yönetimi karşısında, hukuksal yolları kullanmak. 1 Kasım seçimlerine yönelik olarak önseçimin, yönetmelikle kaldırılamayacağı yolundaki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yazısının, CHP yönetimince, milletvekili adaylarının ve kurultay delegelerinin bilgisine sunulmadığını, böylece milletvekili adaylarının yasa ve tüzüğe aykırı olarak belirlendiğini açıklamak.”
 
Yargıç, savcı ve avukat olarak hukuk ve demokrasi alanında büyük başarılara imza atan, AKP iktidarına karşı cesaretli bir şekilde mücadele eden, asla meslek ilkelerinden ödün vermeyen Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkındaki partiden kesin ihraç istemi yanlıştır, taraflıdır ve hukuksuzdur. Çünkü saygın hukukçu Eminağaoğlu’nun istemleri parti hukukunu, tüzük hükümlerini uygulamaya yönelik, hak arama, üyelerin ve örgütün haklarının korunması kapsamındadır. Eminağaoğlu’nun davranışları, yazıları, mahkemelere açtığı davalar ve parti yönetimine ilettiği talepleri disiplin soruşturmasını gerektiren fiillerden sayılamaz. Bunlar her parti üyesinin temel hakkıdır, yazılan yazılar, açılan davalar tamamen savunma ve hak arama kapsamındadır. Bu yüzden ihraç kararı haksızdır ve hukuksuzdur.
 
Yasal, anayasal, hukuksal başvuru yollarını kullanmak, hak arama özgürlüğünü kullanmak, yasal, anayasal hakları kullanmak, suçlanma gerekçesi yapılabilmiştir CHP yönetimi tarafından. Bu adımların, CHP'yi hedef alan değil, CHP ilke ve değerlerinin yaşatılması için atıldığını göremeyen bir CHP yönetimi vardır. Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunlardan kurtulması için, CHP'nin ayağa kalkması, CHP'nin sorunlarından kurtulması, CHP'nin kendi ilke ve değerlerine sahip çıkması gerekmektedir. Ancak CHP yönetimi, CHP'nin kendi ilke ve değerleri için yapılan emek, katkı ve mücadeleyi dışlamakta, bunu ihraç nedeni olarak görmektedir.
 
İhraç için CHP yönetimi tarafından gösterilen nedenler kabul edilebilir nitelikte değildir. Bir üyenin kendince yanlış gördüğü bir konuda açıklamalar yaparak parti yönetimini ve üyeleri uyarmasını, uyarıların dikkate alınmaması durumunda ise hukuksal süreci başlatmasını yasaklayan bir CHP yönetimi ile aydınlığa ulaşmak olanaksızdır. Demokrasi dışında bir tavır sergileyen CHP yönetimi için, 20 Nisan 1653 tarihinde İngiliz General Oliver Cromwell’in (1599-1658), tarihi şekillendiren 50 söylevden biri sayılan mecliste yaptığı konuşmanın en sonu geçerli olur: “Şimdi derhal defolun.”
 
İlk Kurşun Gazetesi, 18 Nisan 2016

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@