Bir Şeyler Oldu

Suay Karaman

Suay Karaman 30.06.2019, 17:27
Bir Şeyler Oldu

BİR ŞEYLER OLDU

Suay Karaman

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AKP’liler “İstanbul seçimlerinde hiçbir şey olmasa bile kesin bir şeyler oldu ama fark edemedik” açıklamasıyla akıl, mantık  ve vicdanı zorlayan, etik olmayan bir iddiayla Yüksek Seçim Kurulu’nu kullanarak, seçmen iradesini çaldılar. İstanbul Anakent Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’na verilen seçim kazanma belgesini (mazbata) de geri aldılar.

Bu hukuksuzluklar sonucunda İstanbul Anakent Belediye Başkanlığı seçimleri yenilendi. 31 Mart’ta yaklaşık 15.000 olan aradaki oy farkı, 23 Haziran’da resmi olmayan sonuçlara göre yaklaşık 800.000 oldu. Ekrem İmamoğlu yaklaşık %54 gibi çok büyük bir oy oranı ile İstanbul Anakent Belediye Başkanlığı’nı tekrar kazandı.

Ancak 23 Haziran seçim sürecine gelene kadar yine birçok karalamalara, aşağılamalara, hukusuzluklara ve tehditlere tanık olduk. Üstelik bazı öyle olaylara tanık olduk ki, bunları dünyanın hiçbir ülkesinde görmek mümkün değildir.

HDP’nin, İstanbul’da AKP’nin kaybetmesi, demokrasi güçlerinin kazanması için İmamoğlu’nu destekleyeceklerini bildirmesi üzerine, AKP yeni arayışlara başladı. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde CHP ile İyi Partinin, PKK terör örgütüyle ittifak yaptığını söyleyen ve sürekli “beka sorunu” diyen AKP Genel Başkanı, İstanbul Anakent Belediye Başkanlığı’nı kazanmak için bu kez PKK terör örgütünün çocuk katili başı Abdullah Öcalan’a sığındı. Aslında buna şaşırmamak gerekir. Çünkü 2008 yılının Eylül ayında PKK terör örgütüyle Oslo’da görüşme yapıldığı ortaya çıkınca AKP Genel Başkanı “görüşme talimatını bizzat ben verdim” demişti. Ardından “açılım süreci” başlatılmıştı. Sonrasında Habur sınır kapısında terörist karşılama, yollara hendek kazıp, bomba koyulması ve birçok insanımızın yaşamını yitirmesi arka arkaya geldi. PKK terör örgütü halen can almaya devam ediyor, sürekli şehit haberleriyle de  sarsılıyoruz.

Dünyanın hangi ülkesinde bir terör örgütünün başı çocuk katili, cezaevinden çağrı yaparak mektup gönderir, devletin resmi haber ajansı da bunu yayınlar? Mektubu açıklayan Munzur Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Ali Kemal Özcan bir televizyon kanalına bağlanarak, devlet gözetiminde üç saat çocuk katili terörist başıyla görüştüğünü açıkladı. Ali Kemal Özcan, Öcalan’ın HDP’ye İstanbul seçiminde tarafsızlık çağrısı yaptığını bildirdi ve ”Öcalan, Kürt isyanının lideridir. Millidir ve yerlidir” söyleminde bulundu.

Yetmedi, Ergenekon ve Balyoz davalarında gizli tanık olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kurulan kumpasın bir parçası olan, kırmızı bültenle aranan terörist başının kardeşi terörist Osman Öcalan’a, TRT televizyonunda demeç verdirildi.

Kırıkkale Üniversitesi'nde, mezuniyet töreninde siyasi içerikli olduğu için İstiklal Marşı’nın okunması yasaklandı ama devletin televizyonu TRT’de terörist başının mektubunun okunması ve terörist kardeşinin röportajının yayınlanması serbest. Eğer halen “Cumhuriyet Savcısı” kaldıysa, bu konuda derhal gerekenler yapılmalıdır. İşte 17 yıllık AKP iktidarı ile hukuk devletinin getirildiği durum gözler önündedir.

Siyasi iktidar, İstanbul seçimini almak için her yolu denedi. Anımsayın İstanbul Rum Ortodokslarının Patriği için kullandıkları “ekümenik” kavramı, cumhuriyetimizin tapu senedi olan Lozan Antlaşması’na aykırıdır ve sonunun devlet içinde devlet olmaya kadar gideceği kesindir.  İşte oy uğruna yapılan basit ve ucuz siyaset sonucunda, ülkemiz bölünmeye, parçalanmaya sürüklenmektedir.

AKP Genel Başkanı “Pazar günü Sisi’yi mi seçeceğiz, Binali Yıldırım’ı mı?” söyleminde bulundu. Açıkça söylemekte yarar var, İstanbul seçmeni Mursi’yi de, Sisi’yi de, Binali’yi de seçmedi, büyük oy oranıyla Ekrem İmamoğlu’nu seçti. Dün “terörist, Sisi yanlısı, azgın azınlık, zillet” derken, hemen seçimden sonra “milli irade” diyenlerin dönüş hızı da ilginçtir; AKP Genel Başkanı yine aldatılmıştır.

Ortaya koyulan emek ve mücadele ile demokrasi kazandı, demokrasinin dışına çıkanlar kaybetti. Bu seçim bir yerel seçim de olsa, AKP’nin gidişini kolaylaştıracağı için bu kararı veren seçmenleri kutluyoruz. Evet, bir şeyler oldu ve AKP inişe başladı, devamının gelmesini hep birlikte bekliyoruz.

İlk Kurşun Gazetesi, 24 Haziran 2019

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@