Son Dakika

Bilinçli Oy - Suay Karaman - İlk Kurşun Gazetesi

Suay Karaman 18.06.2018, 10:49
Bilinçli Oy - Suay Karaman - İlk Kurşun Gazetesi

BİLİNÇLİ OY

Suay Karaman

24 Haziran seçimleri için son haftaya girildi. Artık adaylar son sözlerini söyleyecek ve kozlarını paylaşacaklar. Bu arada seçimlerin dürüst bir şekilde yapılmasını sağlamak için hem siyasi partiler, hem de seçmenler gerekli önlemlerin alınmasına çalışacaklar. Çünkü 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan halk oylamasındaki şaibeler, herkesin belleğindedir. İşte bu yüzden sadece oy vermekle işimiz bitmiyor; oylarımıza ve sandıklarımıza da sahip çıkmamız gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa, büyük olasılıkla Tayyip Erdoğan ile Muharrem İnce’nin yarışacaktır. Tayyip Erdoğan’ın 16 yıldır ülkemizi getirdiği durum için fazla söze gerek yoktur. Bugün yaşanan hukuksuzluk, yolsuzluk, yoksulluk, terör, çökertilen tarım, hayvancılık ve sanayi ile bitirilen eğitim bu dönemin ana karakteri olmuştur. Halen anketlerde yaklaşık %40 oyu bulmalarının nedenleri arasında ise muhalefetin beceriksizliği olduğunu da gözden kaçırmamak gerekir.

Muharrem İnce, ölü toprağı serpilen CHP’nin üzerine büyük bir coşku getirmiş, kısa sürede topluma umut olmuştur. Öyle ki eşit yurttaşlık, anadilde eğitim, AB’ye, ABD’ye NATO’ya bağlılık sözleri, “kırmızı çizgimiz yoktur” söylemi karşısında toplum tepki vermemiştir. Güneydoğu’dan oy almaya yönelik bu söylemler, diğer bölgelerde oy yitirilmesine neden olabilecektir. Türkiye’de yaklaşık %70 oranındaki sağ oylardan ikinci turda Muharrem İnce’ye istenilen düzeyde oy gelmez. Bu bağlamda topluma büyük umut olan İnce’nin, seçimden birinci olarak çıkması zor gözükmektedir. Millet ittifakı yapılırken, bunların çok iyi analiz edilip, düşünülmesi gerekirdi.

Yapılan anayasa değişikliğiyle birçok yetkisi elinden alınarak, işlevsiz duruma getirilen parlamentoda, milletvekili seçimleri ikinci planda kalmıştır. Yine de siyasi partilerin çoğunluğu ele geçirmek için yarıştıkları milletvekili seçimlerinde doğru adaylarla seçimi kazanmak önemlidir. Ancak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gölgesinde kaldığı için, milletvekili adayları bile fazla sorgulanmamıştır.

Milletvekili seçimlerinde HDP’ye baraj atlatmak için diğer siyasi partilerin çalışmalarda bulunması ilginçtir. Tayyip Erdoğan’ın gizli çekim denilen videodaki HDP için yaptığı konuşma, HDP’ye oy pompalama amacını taşımaktadır. Bunun yanında özellikle CHP seçmeninin, tıpkı 2015 seçimlerinde olduğu gibi yine HDP’ye oy vermeye zorlanması ilginçtir. CHP seçmeninin, kendi partilerini birinci parti yapmak yerine, HDP’ye oy için çalışma yapmaları süregelen projenin devamıdır.

Emperyalizmin projelerinden HDP’nin 20 Mayıs 2018 tarihinde Şırnak’taki seçim bürosunun açılışında kullanılan slogan şöyledir: “PKK halktır, halk burada.” 16 Haziran 2018 tarihinde HDP’nin Şanlıurfa mitinginde konuşan Pervin Buldan şunları söyledi: “Bugün burada sayın Öcalan’ı anmadan geçmek olmaz. Barışa olan katkısı, özgürlüğe olan katkısı, demokrasiye olan katkısıyla barış sürecinde büyük emeği olan, büyük çabası olan sayın Öcalan üzerinde şu anda ağırlaştırılmış bir tecrit var. 24 Haziran’dan sonra sayın Öcalan üzerindeki tecriti de hep birlikte kaldıracağız.”

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın “başkan Aponun heykelini dikeceğiz” söylemi kulaklarımızda çınlamaktadır. Demirtaş’ın, Fransız Le Monde gazetesine yazdığı makale şöyledir; “1 yıl 8 ay önce bir gece vakti Türkiye’nin Kürt bölgesinin başkenti olan ve ailemin yaşadığı Diyarbakır’da tutuklanıp buraya getirildim." Her sözü ve eylemiyle bölücülük yapanlara, oylarıyla destek vermek isteyenlerin bunları iyi düşünmesi gerekir. Kandil barış merkezidir, özgür demokratik birliği sağlamak Apo’nun projesidir, PKK silahlı bir halk hareketidir gibi söylemleri olan HDP, barajı aşarsa, kime hizmet edeceğini göremeyen bilinçsizler, emperyalizme maşa olmayı sürdürmektedirler. Mustafa Kemal’in askerleriyiz sloganı için “it sürüleri” diyen zihniyete verilecek oylarla, CHP’nin kan yitirmesi sağlanacaktır.

HDP, PKK terör örgütünün siyasi kanadıdır. Bu kanlı terör örgütü, bebek, çocuk, kadın, yaşlı demeden 40 binden fazla insanımızı öldürmüştür ve halen bu terör sürmektedir. Bunları unutup, barajı aşması için HDP’ye oy vermek, ihanetle eşdeğerdir. CHP yerine HDP’ye verilecek oyların ülkemizi yıkımlara sürükleyen AKP’ye yarayacağı bilinmelidir. Parlamentoda CHP’nin birinci parti olması ve eğer sağlanabilirse ikinci turda cumhurbaşkanlığını Muharrem İnce’nin kazanması, tüm ulusumuzu özgürlüğe, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, laik ve bilimsel eğitime kavuşturacağı kesindir. Bu şekilde ekonomik kriz aşılamasa bile en azından şimdilik siyasi krizin sona ereceği görülmektedir.

Ülkemizde Kürt sorunu değil PKK terör örgütü ve siyasi uzantılarının sorunu olduğunu ortaya açıkça koyamazsak, emperyalizme meze olduğumuzun da farkına varamayız. Bunun farkına varamayıp, oylarımızı HDP’ye vererek, CHP’nin başarısızlığına da zemin yaratmış oluruz. 24 Haziran seçimlerinde siyasi iktidara ve emperyalist projelere dur demek için, oylarımızı bilinçli kullanmak zorundayız.

İlk Kurşun Gazetesi, 18 Haziran 2018

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@