Staj yapan gençler daha erken emekli olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni bir uygulamayı devreye sokmaya hazırlanıyor. Staj döneminde sağlık sigortası olan gençlerde staj yaptığı süre emeklilik için kalan prim gün sayısından düşülecek.

Gündem 02.11.2021 - 11:20 02.11.2021 - 11:20 Mustafa Çokyaşar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan "Ulusal Genç İstihdam Stratejisi 2021-2023" hem yeni istihdam alanları yaratıyor hem de gençlere geniş sosyal haklar sunuyor.

Staj döneminde sadece sağlık sigortasının değil emeklilik sigorta priminin de başlatılması yeni strateji kapsamında artık mümkün olacak. Program kapsamında ayrıca üniversiteli gençlerin istihdamını artırmak, kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu yeteneklere ulaşmasını kolaylaştırmak amacıyla yetenek yönetim sistemi teşvik edilecek. Bu amaçla üniversite öğrencilerinin kamuda kısmi süreli istihdam edilmesini sağlayacak bir sistem kurulacak. Üniversite öğrencilerinin mezuniyetleri öncesinde deneyim kazanması amacıyla yarı zamanlı olarak istihdam edilebilecekleri bir sistem inşa edilmesi üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Orta öğretim ve yükseköğretim için ayrı ayrı olmak üzere, toplamda en fazla iki şirket değiştirme hakkı olacak şekilde staj süresi teknolojiyle ilgili olması durumunda 12 aya, diğer durumlarda 6 aya kadar uzatılabilecek. Staj döneminde sadece sağlık sigortasının değil emekliliğinin de başlatılması konularının değerlendirilmesi için yeni bir çalışma grubu oluşturulacak.

Bilindiği üzere mevcut sistemde staj sigorta başlangıcı sayılmıyor. Bu nedenle de ilk işe girilen tarihten itibaren emeklilik hesabı yapılıyor. Yeni düzenleme ile artık emeklilik hesabı staja başlanan tarih itibarıyla yapılabilecek. Mesleki eğitim programlarında öğrenim gören öğrencilerin bu uygulama ile staj yapması teşfik edilmesi ve piyasada nitelikli mezun sayısının artırılması hedefleniyor. Program kapsamında silah altında olan gençlere çeşitli işkollarında sertifikalı eğitimler verilerek piyasaların nitelikli eleman ihtiyacının giderilmesi hedefleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@