Staj sigortası emeklilikte sayılacak, askerdeyken iş sahibi olunacak! Bakanlık raporu hazırladı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca üniversite öğrencisini ve yeni mezunu yakından ilgilendiren bir çalışma başlattı. Bu çalışmayla, staj sigortanız emeklilik sürecinde de işinize yarayacak. Ayrıca askerdeyken iş sahibi olacaksınız! İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın o çalışmasının detayları...

Kamu Haberleri 04.11.2021 - 14:24 04.11.2021 - 14:26 Ali Parim

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iş istihdamı ve sosyal haklar konusunda milyonlarca gence ilaç gibi gelecek bir çalışma için kolları sıvadı. Bakanlığın "Ulusal Genç İstihdam Stratejisi 2021-2023" raporunda, gençlerin staj sigortalarının emekliliklerine yansıması, üniversite okurken kamu kurumlarında yarı zamanlı istihdam edilerek tecrübe kazandırılması, askerlik döneminde meslek edindirilmesi gibi birçok konuda çalışmalar olduğu açıklandı. 

STAJ SİGORTASI EMEKLİLİĞE DE YANSITILACAK

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre; söz konusu çalışmayla birlikte sayısı 1.5 milyona ulaşan stajyer gençlerin, mezuniyet sonrası işgücüne katılımı daha cazip hale getirilecek. Staj döneminde sadece sağlık sigortasının değil emeklilik sigorta priminin de başlatılması konusunda adımlar atılacak.

UZUN DÖNEMLİ STAJ VE YARI ZAMANLI İSTİHDAM

Yine yetenek yönetim sistemiyle; üniversiteli gençlerin istihdamını artırmak, kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu yeteneklere ulaşmasını kolaylaştırmak hedeflenecek. Öğrencilere uzun dönem staj ve yarı zamanlı istihdam imkânı sağlanmasına yönelik çalışmalar yürütülecek. Kamuda kısmi süreli istihdam edilmesini sağlayacak bir sistem kurulacak. Üniversite öğrencilerinin mezuniyetleri öncesinde deneyim kazanması amacıyla yarı zamanlı olarak istihdam edilebilecekleri bir sistem inşa edilmesi üzerinde çalışmalar yapılacak.

GÖNÜLLÜ-ZORUNLU STAJ FARKI ORTADAN KALDIRILACAK

Ayrıca gönüllü staj yapanlar da zorunlu staj yapanların haklarından faydalanabilecek. Orta öğretim ve yükseköğretim için ayrı ayrı olmak üzere, toplamda en fazla 2 şirket değiştirme hakkı olacak şekilde staj süresi teknolojiyle ilgili olması durumunda 12 aya, diğer durumlarda 6 aya uzatılabilecek. Staj döneminde sadece sağlık sigortasının değil emekliliğinin de başlatılması konularının değerlendirilmesi için çalışma grubu oluşturulacak.

Bilindiği üzere şu anda staj döneminde yatan sigortalarda emeklilik için prim yatırılmadığı için bu sigortalar emeklilik sürecinde bir fayda sağlamıyor. Ancak yeni çaışmayla birlikte emeklilik için iş başlangıcı tarihinin değil staj başlangıcı tarihinin esas alınması hedefleniyor.

İSTİHDAM TECRÜBESİ KAZANDIRILACAK

Diğer taraftan yükseköğretim öğrencilerine okulda edindikleri teorik bilgileri, iş ortamında daha fazla pratiğe dökmeleri desteklenecek. Özellikle spor bilimleri alanında eğitim alıyorsanız, nitelikli staj imkanından faydalanacaksınız. 

ASKERDEYKEN MESLEK SAHİBİ OLUNACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın en dikkat çeken çalışmalarından bir tanesi ise askerdeki gençlerle ilgili... En az lise mezunu gençler, askerdeyken çeşitli işkollarında (bahçıvanlık, kaynakçılık, elektrik, iş makineleri operatörlüğü gibi) da eğitilecek ve askerden dönkülerinde yeni bir meslekleri daha olmuş olacak. Ayrıca gençlere eğitildikleri işkoluyla ilgili sertifika da verilecek. Yine kırsal alanlarda ikamet eden gençler, yaşadıkları bölgelerin ihtiyaçları doğrultusunda ve yeni teknolojileri içeren programlarla, teşviklerle ve iş alanlarıyla tanıştırılacak. 

"EMEZUN KARİYER ARACI" OLUŞTURULACAK

Öğrencilerin veya mezunların yükseköğretim (önlisans ve lisans) bölümlerine ilişkin bilgilerini artırmak amacıyla "EMezun Kariyer Aracı" oluşturulacak ve bu uygulama, online kullanıma açılacak. TÜİK düzenli olarak yükseköğrenim mezunlarının işgücü piyasasında yer alıp almadıkları, hangi sektörlerde çalıştıkları, mezun oldukları alan doğrultusunda çalışıp çalışmadıkları konularını içeren istihdam izleme araştırmaları yapacak. Türk-İş, Hak-İş gençlere bilgiye ulaşma becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler verecek.

SIFIR ATIK YÖNETİMİNE KATILACAKLAR

Son olarak belediyelerdeki Sıfır Atık Projesinin yaygınlaştırılması sürecinde yeni mezun gençler daha etkin kullanılacak. Hem projenin kapasitesi arttırılacak hem de gençlere istihdam sağlanmış olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@