Stagflasyon nedir? Türkiye stagflasyon içinde mi? Stagflasyon olursa ne olur?

Altın, Dolar, Euro ve birçok para birimi Türk Lirası'na karşı her gün yeni bir rekor kırıyor. Bugün Doların 13,5 lirayı bulması piyasalarda stagflasyon yaşanacağı korkusuna neden oldu.

Finans 23.11.2021 - 21:07 23.11.2021 - 21:43 Mustafa Çokyaşar

Merkez Bankası'nın tatışmalı faiz politikasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu politikada kararlıyız açıklaması yapması, TL'nin can çekişmesine neden oldu. Güne başlayanlar doların 11,5 TL seviyelerinde olduğunu gördü, ancak ilerleyen saatlerde dolar 13,5 TL'ye kadar bir anda çıktı.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş uzun zamandır durumun bu noktaya geleceğini söyleyen ekonomistler arasında yer alıyor. Bugün neden böyle olduğunu "Faiz düşünce enflasyon patlar. Faiz kendiliğinden değil de emirle düşünce: Dolar, Euro, Altın, Emlak, Arsa, Her türlü Mal fiyatı fırlar. Öyle olunca bunları elinde tutan zenginler daha zengin, malı mülkü olmayan fakirler daha fakir olur," sözleriyle açıkladı.

Ekonomistler ise bu durumun ülkeyi stagflasyona sokacağı görüşünde hem fikir. Hatta birçok ekonomist Türkiye'nin stagflasyona giriceğine kesin gözüyle bakıyor.

Peki stagflasyon nedir? Türkiye stagflasyona girerse ne olur?

Stagflasyon, İngilizce 'Stagnation' yani ve 'Inflation' kelimlerinin birleşmesiyle oluşturulmuş yabancı bir kelimedir. Türkçe'de ise stagnation durgunluk/daralma anlamına geliyor, nflation ise enflasyon anlamına geliyor. Bu bağlamda Türkçe anlamına bakıldığında durgunluk ve enflasyonun aynı anda yaşanması anlamına geliyor. 

Stagflasyon, piyasalarda durgunluk yaşanmasına ve bu durgunluğun her gün artmasına neden olur. Bunun sonucunda istihdam düşer ve işsizlik artar. Devam eden üretim alanlarında ise ya talep karşılanamaz ya da arz yaratılamaz başka bir deyişle satın alan pek olmaz. Her ikisinin de aynı anda yaşanmasıyla kötü olan ekonomi daha da kötüye gider.

Salgınla birlikte tedarik zincirinde yaşanan problemler, Türk Lirası'ndaki değer kaybı ile birleşince uzmanlar  Türkiye için stagflasyonun kapıda olduğunu dile getirmeye başladı. 

Türkiye'de stagflasyon yaşanırsa işssizlik artacak, birçok üründe tedarik sorunu yaşanacak, piyasada bulunan ürünleri ise çok az kişi alabilecek. Aynı anda enflasyonun yüksek seviyelerde olması ise fiyatların yüksek olmasına neden olacak. Bu durum ekonomik krizden çıkışı daha da güçleştirecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@