SSK ve Bağkur emeklilerine büyük fırsat! Hem emlak vergisinden muafiyet hem de 13 bin lira iade...

Kasım ayına girilmesiyle birlikte belediyeler emlak vergilerinin ikinci taksitini tahsil etmeye başladı. Emlak vergileri 30 Kasım'a kadar belediyelerin web sayfası üzerinden ya da belediyelerin veznelerinden yatırılabilecek. Yapılan düzenleme ile bazı emekliler emlak vergisinden muaf tutuluyor. Ayrıca emekliler geriye dönük ödediği emlak vergisini iade alabiliyor. İşte detaylar...

Gündem 05.11.2021 - 09:52 05.11.2021 - 09:52 Mustafa Çokyaşar

Kasım ayı ile birlikte belediylerin tahsil ettiği emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri başladı. Yapılan düzenleme ile emekliye destek olmak acıyla emlak vergisinden bazı gruplar muafiyet kapsamında yer alıyor. Eğer kriterleri sağlıyorsanız başvurmanız halinde geriye dönük yapmış olduğunuz emlak vergisi ödemelerinizi de iade alabiliyorsunuz. İade tutarı 13 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Emkelilerin emlak vergisinden muaf olması ve para iadesini alabilmesi için mutlaka dilekçe yazarak başvuru yapmaları gerekiyor. Yıllık 2600 liraya kadar emlak vergisi ödeyen vatandaşlar geriye dönük en fazla 5 yıllık ödemelerini iade alma hakkına sahip. 5 yıllık ödemelerin iadesi ise 13 bin lirayı buluyor. Yapılan iadelerin iade alınabilmesi için kişisel bilgilerinizin yer aldığı ve durumunuzu açıklayan bir dilekçe ile bağlı bulunulan belediyenin emlak servisine müracaat edilmesi gerekiyor.

Emlak vergisinden muaf olanlar ve ödedikleri vergileri iade alabilenler şu şartları karşılaması beklenir:

  • Emekli aylığı, gazi ve şehit yakını aylığı, engelli aylığı, dul ve yetim maaşı alanlar
  • Sadece tek konuta sahip emekli aylığından başka geliri olmayanlar
  • Geliri olmayan, ev hanımı, şehit yakını, gazi ve engelli vatandaşlar
  • Konut sahibinin işetleme sahibi ya da taksi plakasının olmaması ve  brüt 200 metrekareyi geçmeyen konuta sahip olması

Eğer bu şartlardan birini sağlıyorsanız belediyeye “düzeltme dilekçesi” başvurusunda bulunarak hem emlak vergisinden muaf olaiblirsiniz hem de 5 yıl geriye dönük iade alabilrsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@