Vodafone Arena'nın Çatısı Yükselmeye Başladı

BEŞİKTAŞ'ın Dolmabahçe'de yapımına devam edilen stadı Vodafone Arena'nın tamamlanan çatı çelik iskeletinin yerine kaldırılması için düğmeye basıldı.

Haberler 08.10.2015, 10:21
Vodafone Arena'nın Çatısı Yükselmeye Başladı
(DHA) BEŞİKTAŞ'ın Dolmabahçe'de yapımına devam edilen stadı Vodafone Arena'nın tamamlanan çatı çelik iskeletinin yerine kaldırılması için düğmeye basıldı. Halatlara yük bindirilerek başlanan çatı kaldırma işleminde hidrolik pompalar kullanılıyor. Türk bayrağı asılan çatı iskeleti ilk aşamada 20 santimetre kaldırılarak daha önceden takılan 36 bin civata tekrar sıkılacak. Çalışmaların hava şartlarının da uygun olması durumunda 1 hafta içinde sonuçlanması bekleniyor.


ÇATI KALDIRMA OPERASYONU BAŞLADI


Dolmabahçe’de bulunan tarihi stadyumun yıkılmasıyla yerine yapılan Vodafone Arena stadyumu inşaatı, geçtiğimiz aylarda çelik çatı iskeleti sırasında yaşanan bir çökmenin ardından bir süre durmuştu. Gerekli emniyet tedbirlerinin alınmasının ardından hasarlı bölümleri sökülen çelik çatı iskeletinin yapımına tekrar başlanmıştı. Çalışmaların aralıksız devam ettiği stadyumda çelik çatı iskeleti tamamlandı. Türk bayrağı asılan  çatıyı yerine kaldırmak için başlatılan bir dizi işlem için start verildi.


36 BİN VİDA YENİDEN SIKILACAK

Büyük bir titizlikle yapılan çatı kaldırma işleminde önce stadyumun çevresinde yapılan 84 adet çelik kolona  bağlanan halatlara yük bindirilerek kontroller başladı. Çatı önce 20 santimetre havaya kaldırılacak. Bu aşamadan sonra daha önceden takılan toplam 36 bin civata  tekrar sıkılma işlemi gerçekleştirilecek. Hidrolik kaldıraçların kullanıldığı çalışmanın her aşamasının kameralar tarafından saniye saniye izlendiği belirtildi. Herhangi bir aksaklık durumunda mühendislerin müdahale için hazır beklediği öğrenildi. Çalışmaların, hava şartlarının da uygun olması durumunda bir hafta içinde tamamlanması bekleniyor. 


VODAFONE ARENA STADYUMUNUN ÇATISININ ÖZELLİKLERİ


Vodafone Arena Stadyumu kullanılan teknolojiyle dünyadaki stadlar içinde öne çıkıyor. Toplam 26 bin metrekarelik bir alanı kaplayacak olan stad çatısı bütün tribünleri kapatacak. Çatı kaplamasında kullanılacak özel bir madde, güneş ışınlarının yaklaşık yüzde 25'lik bölümünü geçirirken stadın içinde seyircilere ve çimlere zarar vermeden yeterli aydınlık olmasını sağlayacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@