Tarihi başarılarla dönen güreşte teknik adamlar konuştu

ERCAN ATA / ANKARA,() - RİO Olimpiyatları'nda 52 yıl sonra yaşanan başarıyı teknik adamlar değerlendirdi. Kadınlarda madalya kazanamayan teknik adam olarak değerlendirilen İbrahim Kosukoğlu, nasipten öteye bir şey olmuyor diyerek Doğan Haber...

Haberler 31.08.2016, 11:14
Tarihi başarılarla dönen güreşte teknik adamlar konuştu

ERCAN ATA / ANKARA,() - RİO Olimpiyatları'nda 52 yıl sonra yaşanan başarıyı teknik adamlar değerlendirdi. Kadınlarda madalya kazanamayan teknik adam olarak değerlendirilen İbrahim Kosukoğlu, nasipten öteye bir şey olmuyor diyerek Doğan Haber Ajansı'na () değerlendirmelerde bulundular.

İBRAHİM AKGÜN: ''ÇOK ÇALIŞTIK MEYVSİNİ ALDIK

Serbest Güreş Milli Takım Antrenörü İbrahim Akgün, çok çalıştık diyerek Rio'da alınan tarihi başarıları değerlendirdi.

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde milletimizin yüzünü bir nebze de olsa sevindirebildiyse sporcularım ne mutlu bize diyen Akgün şu açıklamalarda bulundu: ''Sporcularımın kendilerine özgüveni tamdı. Çünkü çok çalıştılar, azmettiler ve Allah da çalıştıklarının karşılığını verdi. Ben zaten sporcularıma güveniyordum. Geçen yılın dünya şampiyonasında Taha ve Selim istediğim performansı göstermişlerdi. Soner'de zaten son Avrupa şampiyonu olarak kendini göstermişti. Olimpiyatlarda da bunların meyvesini aldık.''

SALİH BORA: ''TÜRK SPORUNUN LOKOMOTİFİ GÜREŞTİR"


Grekoromen Milli Takım Antrenörü Salih Bora, 'Biz her zaman söylüyoruz, Türk sporunun lokomotifi güreştir' diyerek olimpiyatları değerlendirdi.

Tabii ki bunu yine icraatımızla ortaya koymuş olduk diyen Bora, "Ülkemiz güreşin altyapısına yatırım yaptığı ve imkanlarını artırdığı sürece her zaman fazlasıyla karşılığını veriyor ve verecektir. Her zaman tüm uluslararası arenalarda yine ülkemizin bayrağını ve istiklal Marşımızı okutacak spor dalıdır. Olimpiyatlarda 3 sporcumuzdan 2'si madalya aldı ancak istediğimiz başarıyı tam yakalayamadık. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'na bakacağız. Çok çalışıp daha iyi bir performansla İnşallah altınları alıp gururla ülkemize getireceğiz'' dedi.

İSMAİL KOSUKOĞU: ''NASİPTEN ÖTE BİR ŞEY OLMUYOR''

Kadınlar A Milli Takımlar Antrenörü İsmail Kosukoğlu, Rio Olimpiyatlarına tam takım olarak katılamadık ancak 6'da 5 yaparak, çok iyi bir kota ile katıldık diyerek şu açıklamalarda bulundu: ''Bayan güreşinde 5 kişi ile temsil edilmek başlı başına bir başarıdır. Fakat ne yazık ki madalya çıkaramadık. Gönül isterdi ki bu başarıyı madalyalarla süsleyelim. Ancak olmadı. Nasipten öte bir şey olmuyor'' dedi.

Erkeklerde ilk altın madalyanın 1936 yılında rahmetli Yaşar Erkan tarafından alındığını ifade eden Kosukoğlu, şöyle devam etti: ''Bu olimpiyatlarda da Taha Akgül Altın madalya kazandı. Serbest ve grekoromende 1936'dan 2016'ya yaklaşık 80 yıllık bir tecrübemiz var. Bunun neticesi olarak alınan başarılarımız da var. Fakat bayan güreşinde 2012 olimpiyatlarına ilk defa bir bayan sporcu ile katılmıştık. 2012'den önce bayan güreşinde olimpiyatlarda temsil edilmedik. Bilindiği üzere tecrübe parayla alınmıyor. Bayan sporcularımız bu tarz büyük organizasyonlarda güreşerek tecrübelerini artıracaklar. Olimpiyatlar dünyanın en büyük ve en zor spor organizasyonudur. Fakat bizim bayan güreşinde maalesef kulübümüz yok. Liglerimiz yok. Bayan güreşinde bir rekabet ortamımız yok. Rekabet olmadan da başarı maalesef gelmiyor. Bu yüzden kulüplerimizin özellikle de büyük kulüplerimizin bayan güreşine sahip çıkması gerekiyor. Sporcularımızın elenmesinin ardından bir çok haksız eleştirilere maruz kaldık. Kızlarımızın üzerindeki stres çok fazlaydı. İlk kez olimpiyatlara katılan sporcularımız maalesef heyecan ve streslerine engel olamadılar. Yasemin Adar'ın omuzunda yaşadığı bir sakatlığı vardı. Bundan dolayı kendisinden bekleneni veremedi. Diğer sporcularımızda çok iyi mücadele ettiler ancak maalesef madalyaya uzanamadık. Bu sonuç bayan güreşinde ülkemizin başarısız olduğu anlamına gelmez. Söylediğim gibi bayan güreşinde yeni bir ülkeyiz. Buna rağmen 5 sporcu ile ülkemizi temsil ettik ve 4 sporcumuz ilk 6'nın içerisindeler. Olimpiyatlarda ablalarını izleyen yıldız ve genç bayan sporcularımızın motivasyonu daha da arttı.''

Kosukoğlu son olarak, ''En başta Türkiye Güreş Federasyonu Başkanımız Musa Aydın olmak üzere tüm yöneticilerimiz bizlere çok destek oldular. Gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında bir çok kamplara katıldık. Bizlere her türlü desteği sağladılar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bayan güreşine ilgi ve destek bu şekilde devam ederse, bu yavrularımız 2020 Tokyo olimpiyatlarında çok rahat başarı elde edeceklerdir. Yalnızca olimpiyattan olimpiyata bayan güreşini hatırlamayalım. Erkeklerde olduğu gibi bayanlarda da artık rekabet ortamını yakalayalım. Bu şekilde devam edersek inanıyorum ki bayan güreşinde Türkiye en başarılı ülkelerden biri haline gelir'' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@