Snowboardçu Elif Kübra, spor tarihine geçti

ULUSLARARASI Kayak Federasyonu (FIS) tarafından 27 Şubat'ta Kayseri'de düzenlenen 'FIS Snowboard Dünya Kupası' yarışmasına katılan 6 yıllık snowboardcı Erzurumlu Elif Kübra Geneşke Türk spor tarihine geçti.

Haberler 29.02.2016, 11:41
Snowboardçu Elif Kübra, spor tarihine geçti
ULUSLARARASI Kayak Federasyonu (FIS) tarafından 27 Şubat'ta Kayseri'de düzenlenen 'FIS Snowboard Dünya Kupası' yarışmasına katılan 6 yıllık snowboardcı Erzurumlu Elif Kübra Geneşke Türk spor tarihine geçti. 18 ülkeden Kayseri'ye gelen dünyanın en iyi sporcuları ile yarışan Atatürk Ünivresitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretmenlik Bölümü son sınıf öğrencisi ve Geneşke, hedefinin olimpiyatlara katılmak olduğunu söyledi.

Erzurumlu sporcu bir ailenden olan 22 yaşındaki Elif Kübra Geneşke, Erzurum'da yapılan 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları ile birlikte snowboarda başladı. Yıldızlar Kayak Kulübü ve Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi sporcusu olan Elif Kübra Geneşke, yurt içinde katıldığı karşılaşmalardan madalya alarak çıktı. Topladığı 56.40 puanla Olimpiyatlardan sonra Dünyanın en büyük yarışı olarak nitelendirilen Kayseri'deki 'FIS Snowboard Dünya Kupası'na katılan Geneşke, Türk snowboard tarihine geçti. Elde ettiği bu başarının gururunu yaşayan Elif Kübra Geneşke, "Annem, babam ve kızkardeşimle sporun içindeyiz. Adrenalini yüksek diye başladığım bu sporda büyük başarılar elde ettim. Bugüne kadar belkide binlerce snowboardcunun yapamadığını gerçekleştirdim ve yarışmaya katılmaya hak kazandım. Hedefim her sporcu gibi ülkemi olimpiyatlarda temsil etmek" diye konuştu.

Elif Kübra Geneşke'nin Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi'nden antrenörü olan Ömer Karslı, sporcusu ile büyük gurur duyduğunu söyledi. Türkiye ve Avrupa'da birçok uluslararası yarışmaya katılarak derece alan ve topladığı 56.40 puanla Snowboard World Cup yarışmasına katılan Elif'in bir tarih yazdığını ifade eden Karslı, şöyle konuştu:

"Son iki yıldır Türkiye şampiyonu olan Elif, yurt dışında da önemli başarılara imza attı. Elif, Kayseri Erciyes'te 18 ülkeden gelen dünyanın en iyi 33 snowbordcuları ile mücadele etti. Burada elde edilen derece iyi olmasada yarışmalara katılması büyük bir başarı. Bugüne kadar hiçbir kadın ve erkek sowboardcı bu başarıyı elde edemedi."

Elif Kübra Geneşke'nin sporcusu olduğu Yıldızlar Kayak Kulübü Başkanı Burhanettin Andinç ise "Kulübümüz Snowboard Milli Takımını oluşturan sporcuların yüzde 70'ini bünyesinde barındıyor. Yurt içinde ve dışında sporcularımız birçok başarıya imza attı. Ancak Elif'in 'FIS Snowboard Dünya Kupası'nda yarışarak tarihe geçmesi göğsümüzü kabarttı. Elif'in bu başarısı hem bize hem de kulübümüzün sporcularına bir doping oldu" 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@